Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Bună ziua, am posibilitatea, legal, să verific ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Bună ziua, am posibilitatea, legal, să verific bugetul unei ...

Bună ziua, am posibilitatea, legal, să verific bugetul unei primării? Mă gândesc să candidez în 2024 și să fac un program, dar dacă nu am informații despre buget ajung să promit ca un politician... Mulțumesc anticipat,cu stimă Lorand.
Bugetul este public. Ar trebui să fie afișat pe site. Dacă nu este, puteți face o solicitare către primăria respectivă, în baza Legii 544/2001 privind liberul acces la informații de interes public, să vă pună la dispoziție bugetul.
Acestea sunt informațiile cu caracter public, pe care trebuie să le pună la dispoziție orice instituție publică:
a) actele normative care reglementează organizarea şi funcţionarea autorităţii sau instituţiei publice;
b) structura organizatorică, atribuţiile departamentelor, programul de funcţionare, programul de audienţe al autorităţii sau instituţiei publice;
c) numele şi prenumele persoanelor din conducerea autorităţii sau a instituţiei publice şi ale funcţionarului responsabil cu difuzarea informaţiilor publice;
d) coordonatele de contact ale autorităţii sau instituţiei publice, respectiv: denumirea, sediul, numerele de telefon, fax, adresa de e-mail şi adresa paginii de Internet;
e) sursele financiare, bugetul şi bilanţul contabil;
f) programele şi strategiile proprii;
g) lista cuprinzând documentele de interes public;
h) lista cuprinzând categoriile de documente produse şi/sau gestionate, potrivit legii;
i) modalităţile de contestare a deciziei autorităţii sau a instituţiei publice în situaţia în care persoana se consideră vătămată în privinţa dreptului de acces la informaţiile de interes public solicitate.