Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, am o problema și sper sa ma lămuresc ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, am o problema și sper sa ma lămuresc înainte de ...

Bună ziua,am o problema și sper sa ma lămuresc înainte de a face ceva. Adresa la care locuiesc a fost proprietatea părinților. În 2010 aceștia au făcut un contract de vânzare cumpărare cu uzufruct cu sora mea. Mama mea a murit acum 4 ani și jumătate,iar tatăl meu acum o luna.Acum sora mea vrea sa ma scoată afara. Precizez ca am domiciliu la adresa respectiva de 40 de ani. Care sunt șansele mele de a evita evacuarea subita din casă având în vedere ca nu am unde pleca asa subit.
O actiune in evacuare facuta pe procedura speciala nu poate fi tergiversata prea mult in 2,3 luni va evacueaza..Mergeti cu actele la av pt a analiza contractul de vanzare cumparare încheiat cu sora dvs poate dupa studiul.acestuia se gasesc solutii.
~ Conținut șters la cerere ~
Din alte discuții am înțeles ca vânzarea către un moștenitor poate fi făcută doar în proporție de 1/2 atunci când mai exista și alți moștenitori,deoarece se tine cont de rezerva succesorala, parca asa ii spune. Este valabila și în acest caz aceasta rezerva succesorală?
codita-dorin, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~