Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie 0, 40% în aerul expirat după 12 ore
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie 0, 40% în aerul expirat după 12 ore

În cazul în care după 12 ore de la momentul când a băut alcool, un prieten, la volan fiind, este oprit de poliție și este verificată alcoolemia, care iese 0.40%, în aerul expirat, se poate să fi fost o eroare, având în vedere ca după 12 ore ar fi trebuit să iasă 0? Bine-nteles că i s-a recoltat și sânge, e posibil ca la analiza sângelui alcoolemia să fie în acest caz mai mică decât 0,800, poate chiar spre 0? Încă nu știm rezultatul. Faptul că prietenul meu era în taxi, ca șofer și avea și un client, dacă i se face dosar penal, poate sa fie o circumstanță agravantă?
victoriatofan, utilizator
Mulțumesc, mult! Ce înseamnă sub supraveghere? El pleacă la munca în străinătate, a primit un job și trebuie sa se întrețină.

E=mc² a scris:

Practica este suficientă pe astfel de spete. Nu cred că pedeapsa va fi mai mare de 2 ani cu suspendare sub supraveghere.

victoriatofan, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc, încă o dată!

E=mc² a scris:

Trebuie să se prezinte la serviciul de probațiune periodic în baza unui program. Cu dovada contractului de muncă ar putea obține terme mai rare pentru prezentare.