Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prevederile contractului colectiv de munca la nivel de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prevederile contractului colectiv de munca la nivel de sector ...

Prevederile contractului colectiv de munca la nivel de sector de activitate invatamant preuniversitar se aplica si unitatilor de invatamant private acreditate (scoli private)?

Intreb din perspectiva dreptului la concediu de odihna de 62 zile lucratoare/an in cazul cadrelor didactice si a perioadei de preaviz in cazul demisiei.
Art. 81 (1) Salariaţii au dreptul de a demisiona, notificând în scris unitatea/institutia despre această situaţie, fără a fi obligaţi să-şi motiveze demisia. Contractul individual de muncă încetează de la data împlinirii termenului de preaviz de 10 zile calendaristice, pentru salariaţii cu funcţii de execuţie şi, respectiv, 20 de zile calendaristice, pentru salariaţii cu funcţii de conducere.

Din textul de lege mentionat mai sus, CCM invatamant, inteleg ca perioada de preaviz pentru profesori este de 10 zile calendaristice.
Contractul colectiv de munca produce efecte pentru toti salariatii din
sectorul de activitate invatamant preuniversitar, conform art. 133 alin. (1) lit. c) din Legea nr.62/2011.