Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua ,fondul de rulment este obligatoriu? am un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua ,fondul de rulment este obligatoriu? am un apartament ...

Buna ziua ,fondul de rulent este obligatoriu? am un apartament cu 3 camere si am fond de rulment 245 lei . Cat trebuie sa mai dau ,la ultima lista a aparut fond de rulment 160 lei de plata ii pot achita treptat sau toti odata?

Legea 196/2018 spune asa :

Articolul 72
(1) În scopul asigurării sumelor necesare pentru plăți curente, asociația de proprietari este obligată să stabilească cuantumul și cota de participare a proprietarilor la constituirea fondului de rulment. Fondul de rulment se stabilește astfel încât să poată acoperi cheltuielile curente ale condominiului la nivelul unei luni calendaristice. Stabilirea cuantumului se face prin echivalare cu suma care a fost necesară pentru acoperirea cheltuielilor lunare înregistrate de asociația de proprietari în anul anterior, la nivelul lunii cu cheltuielile cele mai mari, majorate cu rata inflației, iar în cazurile asociațiilor de proprietari nou-înființate, prin aproximarea acestuia cu fondul de rulment stabilit la alte asociații de proprietari echivalente ca mărime.
(2) Fondul de rulment se depune în contul curent al asociației de proprietari, menționat la art. 20 alin. (1).
(3) Fondul de rulment se constituie prin plata anticipată a cotei ce revine fiecărui proprietar, potrivit hotărârii adunării generale a asociației de proprietari, iar reîntregirea fondului de rulment se face lunar, prin plata sumelor afișate pe lista de plată.
(4) Pentru încasarea fondului de rulment, administratorul eliberează chitanță nominală separată.
(5) Fondul de rulment încasat se restituie la transmiterea dreptului de proprietate, dacă prin actele translative de proprietate nu se stipulează altfel.

Puteti plati treptat, dar veti acumula datorii.
latka, moderator
Asadar, Fd. de rulment este o cheltuiala obligatorie !
Acum, daca dvs. nu stiti, nu v-a informat nimeni (ma indoiesc de asta) ca valoarea Fd. R a crescut cu 160 lei, probabil ca si cheltuielile lunare ce privesc apt. dvs. au mai crescut - dvs. stiti mai bine; un motiv ar fi cresterea cheltuielilor cu incalzirea , apoi inflatia, bat-o vina, dar mie mi se pare cam exagerat. (art. 72 , postat mai sus de @latka)
In fine, acum dvs. trebuie sa va interesati la asociatie (sau poate la vecini), modul de achitare a sumei recent afisate. Este posibil ca suma sa fie achitata in 2-3 rate, depinde cum s-a hotarat in AG (la care nu ati participat...), fara sa vi se calculeze penalizari, deci depinde ...
Succes!
Adam Grecu, utilizator
Constituirea si actualizarea fondului de rulment reprezinta o obligatie legala in sarcina proprietarilor- impusa de disp L nr 196/2018
Adunarea generala a membrilor proprietari hotaraste modalitatea de constituire si de actualizare fond de rulment
multumesc