Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... De ce hipermarcheturile mari nu fac parte din lista de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

De ce hipermarcheturile mari nu fac parte din lista de comercianti ...

De ce hipermarcheturile mari nu fac parte din lista de comercianti ce comercializează alimente pe care le putem cumpăra cu aceste carduri sociale de 250 lei ? De ce ni se impun anumiți comercianti care profita de aceasta oportunitate pentru ei și ridica preturile la toate alimentele de baza ? Cui ma pot adresa cu cererea sau sesizarea de includere a hipermarcheturilor precum Kaufland, Carrefour, Lidl pe lista aceasta de comercianti ?
Pentru ca acei comercianti sa fie inclusi pe lista celor care accepta plata cu cardurile sociale , trebuie ca acestia sa vrea . Si - se pare - nu vor , si nici nu-i poate sili nimeni . Comerciantii care au dorit sa participe la acest program au trebuit sa incheie contracte cu emitatorii acelor carduri . Daca nu au incheiat astfel de contracte , desigur , nu pot accepta plata facuta astfel . Daca ai nostri guvernanti ar fi alocat nu mai mult de 5 minute in care sa gandeasca ce implicatii sunt , nu ma indoiesc ca ar fi ajuns la concluzia ca cel mai simplu , practic si usor de folosit ar fi fost emiterea unor tichete de valoare ( asa cum sunt bonurile de masa ) , mecanism verificat , rasverificat si cunoscut de oameni . Dar ... e greu cu ganditul ... e si cald ... PS. Citesc chiar azi ca firma Kaufland primeste cardurile emise de Sodexo si de UP România .
CHKa, utilizator