Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Unchiul meu a cumparat o proprietate cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Unchiul meu a cumparat o proprietate cu acte de mana ...

Buna ziua! Unchiul meu a cumparat o proprietate cu acte de mana in urma cu mult timp,iar respectivul de la care a cumparat si martorii au murit. Poate sa vanda unchiul meu proprietatea in vreun fel?
Legal, nu.
Cu act de mana, da, însă nu e recomandabil.
Buna ziua!

Unchiul dvs nu a dobandit dreptul de proprietate asupra imobilului, prin acea chitanta de mana. In consecinta, nici el nu poate transmite dreptul de proprietate mai departe.
In functie de cum a exercitat posesia, exista sanse sa se incadreze pe uzucapiune si sa poata dobandi dreptul de proprietate in acest fel, iar ulterior sa vanda imobilul legal.

Cel mai bine, sfatuiti-l sa mearga cu toate actele pe care le are la un avocat.