Forum Discuţii juridice Executare silită Am un amarat de apartament care are 3 ipoteci pe el, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am un amarat de apartament care are 3 ipoteci pe el, doua puse ...

Am un amarat de apartament care are 3 ipoteci pe el, doua puse de banca si una de asociatia de proprietari. Ambele au demarat executarea silita, au emis somatii si au pus popriri dar nu au nimic ce sa ia.
Intrebarea este: sa zicem ca se vinde la licitatie, cine il cumpara va plati pretul care sa acopere cele 3 ipoteci, nu? De obicei la licitatie se vinde cu un pret mai mic decat piata si amaratul debitor suporta apoi diferenta de bani. In cazul nostru, nu are ce lua, ipotecile se sting in acest caz? Ce se intampla mai departe? Am citit undeva ca ipotecile e obligatoriu sa fie radiate cand se vinde sau cand se ajunge la notar, nu stiu daca e corect ce imi aminteszc ori ba, rog ajutor!!!! Ce se intampla in aceasta situatie in care ramane de plata la ipoteca? Se poate face vanzarea ori ba? ASTA INCLUZAND NOTARIAT. Multumesc!!!
se vinde cu cat se vinde, cu mult mai putin decat face,, banii se distribuie proportional cu creanta,, iar pt diferenta, ramaneti dator
gi-jane2, moderator
Exemplu: aveti datorie 50 mii lei. Apartamentul se vinde cu 40 mii. Diferenta de 10 mii, o platiti tot dvs...vi se pune executare pe venituri sau ce mai aveti.
vali m, utilizator
NU asta am intrebat. Asta stiam si eu ca am citit codul civil. Am intrebat si reiau inca o data - daca nu are ce lua de la mine, am spus clar ca nu are, ce se intampla cu radierea ipotecii si daca cineva poate cumpara la licitatie cu ipoteca. cititi postarea initiala va rog.

gi-jane2 a scris:

se vinde cu cat se vinde, cu mult mai putin decat face,, banii se distribuie proportional cu creanta,, iar pt diferenta, ramaneti dator

Mihai Calinescu, utilizator
intrebarea e f clara si raspunsul e la fel. casa se vinde libera de sarcini, dar dvs sunteti in continuare dator... restul de datorie, impozitul pe tranzactie, cheltuieli de judecata si de executare, penalitati.
Nu au acum ce sa va ia si poate nici nu vor avea, eu nu am zis ca va prind sa va ia, am zis ca ramaneti dator.
gi-jane2, moderator

Doamna, atata vreme cat nu au ce lua, ma doare la basca!!! Tot nu ati raspuns la intrebare: daca nu se acopera din vanzare sumele pe care creditorii le au de incasat ce se intampla ca nu se radiaza ipotecile prin urmare? Casa poate fi trecuta pe numele proprietarului nou sau nu? Sau ce se intampla. Lasati-ma pe mine, ce se petrece cu sumele de le au de incasat prin vanzare si nu le vor lua? Asta e intrebarea.

gi-jane2 a scris:

intrebarea e f clara si raspunsul e la fel. casa se vinde libera de sarcini, dar dvs sunteti in continuare dator... restul de datorie, impozitul pe tranzactie, cheltuieli de judecata si de executare, penalitati.
Nu au acum ce sa va ia si poate nici nu vor avea, eu nu am zis ca va prind sa va ia, am zis ca ramaneti dator.