avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Am rugamintea sa ma ajutati cu clarificarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Am rugamintea sa ma ajutati cu clarificarea urmatoarelor ...

Buna ziua!
Am rugamintea sa ma ajutati cu clarificarea urmatoarelor aspecte:
1) Are dreptul Primaria sa dea spre folosinta 60% dintre locurile de parcare din vecinatatea unui bloc de locuinte catre o institutie publica ce isi desfasoara activitatea in 2 apartamente situate la parterul blocului respectiv?
2) Exista vreo cale legala prin care locatarii blocului sa poata contesta hotararea Primariei?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 02:07, 9 August 2022
1-Atat timp cat spatiul in discutie apartie domeniului public,primaria dispune dupa propriul interes utilizarea terenului si alocarea locurilor de parcare
2-Locatarii au dreptul legal consfiintit de legea fundamentala de acces neingradit la instantele de judecata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parcare cu plata langa bloc turkn turkn Pe strada parintilor mei primaria a montat aparate de taxare/ora pentru locurile de parcare.Deci: pe o strada cu multe case si blocuri au trasat locuri de ... (vezi toată discuția)
Parcare de resedinta croc1 croc1 In baza carui act normativ poate fi atribuit un loc de parcare amenajat pe domeniu public, situat la mai putin de 5 metri fata de un bloc, unei persoane care ... (vezi toată discuția)
Pot sau nu pot sa parchez langa peretele blocului unde locuiesc Tranda89 Tranda89 Intrebarea se rezuma la o varianta mai complexa de pot sau nu pot sa parchez ? Ca sa explic situatia, langa unul din peretii blocului acum ceva timp a fost ... (vezi toată discuția)