Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Am rugamintea sa ma ajutati cu clarificarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Am rugamintea sa ma ajutati cu clarificarea urmatoarelor ...

Buna ziua!
Am rugamintea sa ma ajutati cu clarificarea urmatoarelor aspecte:
1) Are dreptul Primaria sa dea spre folosinta 60% dintre locurile de parcare din vecinatatea unui bloc de locuinte catre o institutie publica ce isi desfasoara activitatea in 2 apartamente situate la parterul blocului respectiv?
2) Exista vreo cale legala prin care locatarii blocului sa poata contesta hotararea Primariei?
Multumesc!
1-Atat timp cat spatiul in discutie apartie domeniului public,primaria dispune dupa propriul interes utilizarea terenului si alocarea locurilor de parcare
2-Locatarii au dreptul legal consfiintit de legea fundamentala de acces neingradit la instantele de judecata