Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Bună ziua! Cum se stabileste viteza avuta în timpul ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Bună ziua! Cum se stabileste viteza avuta în timpul unui accident, ...

Bună ziua!
Cum se stabileste viteza avuta în timpul unui accident, daca nu sunt urme de franare (abs)?
Multumesc!
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ] =

POPA GHEORGHE a scris:

Gasiti informatii utile aici: [ link extern ] =

Relațiile care sunt indicate în link-ul indicat sunt empirice , nereale, fără să aibe o bază tehnico-științifică.
Viteza unui autovehicul în momentul impactului se determină pe baza legilor mecanicii făcând bilanțul energetic atât înainte cât și după coliziune. Se are în vedere enegiile consumate de autovehicul în mișcarea de translație, în rotația autovehiculului pe carosabil cât și energiile consumate prin deformarea autovehiculului.