avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Aș avea nevoie de ajutorul dvs. Până pe ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Aș avea nevoie de ajutorul dvs. Până pe 25.07 ...

Bună ziua!
Aș avea nevoie de ajutorul dvs.
Până pe 25.07 am fost in CO, urmând a intra ulterior în concediu medical (prenatal) , însă a intervenit o problemă medicală și din 26.07 a trebuit să mă internez.
Am stat în spital in perioada 26.07-13.08. Pe 10.08 am născut.
Din spital mi s-au eliberat 3CM:
26-31.07 pe cod 01,
1-10.08 pe cod 01 (continuare),
11-13.08 pe cod 08 ( continuare)
Iar pentru perioada 14-31.08 am primit CM de la medicul de familie pe cod 08 (inițial).
Cei de la HR mi-au zis că nu e legal sa primesc 2CM pe cod 08.
Iar spitalul a zis că regula lor este sa se dea CM pe cod 01 pentru perioada prenatala și pe cod 08 pentru perioada postnatală.

Cum se procedează în acest caz sa fie totul legal?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Alte discuții în legătură

Calcularea concediului medical marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com Buna ziua.am urmatoarea situatie; -cm -initial intre 30.07.12-31.07.12-cod diagnostic 512 si cod indemnizatie 01- 2 zile suportate din fond salarii ... (vezi toată discuția)
Concediu medical initial sau in continuare Elena st Elena st Buna ziua. Este considerat concediu medical acordat in continuare, daca acesta a fost eliberat de acelas medic primar, cu acelas cod de diagnostic x si cu ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu ContSters264993 ContSters264993 Buna ziua. Am o rugaminte: sa-mi calculeze si mie cineva salariu net pe care il aveam de luat in luna noiembrie 2013 (5 zile CO si 4 zile CM 75%) si in luna ... (vezi toată discuția)