avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcularea concediului medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcularea concediului medical

Buna ziua.am urmatoarea situatie;
-cm -initial intre 30.07.12-31.07.12-cod diagnostic 512 si cod indemnizatie 01-
2 zile suportate din fond salarii firma-este corect?
-cm-in continuare intre 01.08.12-03.08.12-cod diag.512-cod indemnizatie 01-3 zile -din ce fond le voi suporta?
-cm-initial intre 04.08-13.08.12 si 14.08.12-31.08.12- cod diag.513 -cod indemn.01-5 zile vor fi suportate de unitate si dif de zile din fd.sanatate?
Venit brut lunar 770ron /lunar ,de 6 luni consecutiv.
Cum voi calcula aceste cm si care vor fi veniturile ce trebuie sa le iau in calcul la stabilirea venitului mediu /zi, si din ce fonduri le voi inregistra.
Multumesc anticipat pt ajutor. Ne sinteti de mare ajutor noua incepatorilor si nu numai.
Cel mai recent răspuns: marianavatany@yahoo.com , utilizator 09:36, 15 Octombrie 2012
Pentru perioada 3o-31.07.se suporta de firma din fondul de salarii.
In continuare, 01-03.08.se suporta tot de firma din fondul de salarii.Primele 5 zile se suporta de catre angajator,acestea fiind si zile lucratoare.
Initial intre 04-13.08.,3 zile se suporta de firma 6-8.08(2 din 5 sunt zile nelucratoare).Intre 09 si 13.08 se suporta din FNUASS- 3 zile.Pentru acest initial se schimba si media zilnica.Se iau in calcul in ultimele 6 luni,atat zilele de concediu medical pentru perioadele de mai sus,cat si sumele calculate pentru aceste zile.
Cred ca perioada 14-31.08 este in continuare,sau trecuta pe acelasi certificat,la externare.
Zilele lucratoare aferente acestei perioade -13 zile, se suporta din FNUASS.
Va multumesc tare mult pt ajutorul acordat.O zi frumoasa sa aveti .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! aș avea nevoie de ajutorul dvs. până pe 25.07 ... c_marusia c_marusia Bună ziua! Aș avea nevoie de ajutorul dvs. Până pe 25.07 am fost in CO, urmând a intra ulterior în concediu medical (prenatal) , însă a intervenit o ... (vezi toată discuția)
Calcul concediul medical marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com Am un venit brut in ultimele 6 luni de 840ron/lunar si in luna sept. am 2 concedii medicale initiale amindoua cu 2 coduri de diagnostic diferite astfel; -1 ... (vezi toată discuția)
Concediu medical comancorinaadelina comancorinaadelina Buna ziua, Pentru luna august am un salariat cu 2 certificate de concediu medical, si anume: a). 02-05 august, initial, cod ind. 01, cod diag. 653 b). ... (vezi toată discuția)