Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Căsătorie și divorț în străinătate, ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Căsătorie și divorț în străinătate, înregistrată doar ...

Căsătorie și divorț în străinătate, înregistrată doar căsătoria prin ambasada României din statul respectiv, căsătoria nu apare în starea civila de la domiciliul căsătoriților așa că nu au de unde să știe că sunt sau nu căsătoriți. Da, se face recunoașterea divorțului, dar nu te informează nimeni. Acum întreb : Ești sau nu căsătorit în România pe aceasta perioadă până la recunoașterea divortului?
Esti. Atata timp cat esti in posesia unui certificat romanesc de casatorie e clar ca esti casatorit. Iar daca nu figurezi in Registrul National nu iti ramane decat sa formulezi o cerere la serviciu de evidenta persoanelor de la locul de domiciliu pentru a fi inregistrat. Pana la recunoasterea sentintei de divort esti luat ca fiind casatorit in fata autoritatilor romane. Dupa inscrierea divortului pe actul de casatorie care se afla in pastrarea Primariei Sector 1 Bucuresti te poti considera divortat. Daca recunoasterea divortului a fost facuta aceasta trebuie sa figureze inscrisa pe marginea actului de casatorie romanesc. Daca nu este la fel faceti o cerere insotita de documentele doveditoare prin care solicitati inscrierea. Aveti aceasta obligatie legala.
Justitiarul711, utilizator