Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intrebare asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intrebare asociatie proprietari

Buna ziua,

Locuiesc intr-un bloc cu 6 apartamente, construit in urma cu 3-4 ani si ne-am dori sa ne asociem pentru a plati facturile lunare comune (energie electrica pe scara, canalizare). Exista vreo alta forma in afara de asociatie de proprietari pentru o asociere? Intreb deoarece costurile lunare momentan sunt undeva la 150 lei per total, iar daca am face o asociatie ar creste considerabil, de cateva ori peste aceasta suma. Mentionez ca facturile comune sunt pe numele constructorului momentan, acesta dorind sa le transfere catre noi.
Este de preferat sa constituiti asociatie de proprietari care in conformitate cu disp L nr 196/2018 va administra si va asigura starea tehnica a partii comune de condominiu
Chiar daca imobilul este nou contruit pe parcursul exploatarii acestuia vor aparea situatii la infrastructura la partea comuna de cosntructii si de instalatii care vor necesita repaartii periodice