avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Sunt asistent maternal și am în ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Sunt asistent maternal și am în îngrijire un băiat ...

Bună ziua!
Sunt asistent maternal și am în îngrijire un băiat de 9 ani. Am citit legea 838/2022, unde scrie ca acești copii beneficiază de anumite drepturi bănești, inafara de plasament și alocația de stat.
Cei de DGASPC spun ca legea nu este data pentru noi și nu se poate aplica.
Multumesc !

Alte discuții în legătură

Plasament Madalina RAICU Madalina RAICU Daca un coplil aflat in masura de plasament a implinit 18 ani si isi continua studiile la zi la o facultate, masura de plasament se prelungeste la acelasi ... (vezi toată discuția)
Copil luat in plasament rina68 rina68 buna ziua. am o vecina care a luat in plasament de aproximativ 10 ani un copil, copilul are 16 ani. pentru rechizite primeste o alocatie de aproximativ 100 lei ... (vezi toată discuția)
Alocatie de stat dubla pentru persoanele cu handicap? victor sorin victor sorin Buna ziua , Am si eu o intrebarea catre dvs : - Minora care este diagnosticata cu handicap GRAV beneficiaza de alocatia de stat [b]dubla[/b] de la momentul ... (vezi toată discuția)