Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copil luat in plasament
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copil luat in plasament

buna ziua. am o vecina care a luat in plasament de aproximativ 10 ani un copil, copilul are 16 ani. pentru rechizite primeste o alocatie de aproximativ 100 lei lunar, si alocatia copilului 97 lei
astia sunt toti banii, d-na nu are carte de munca , nu are salar
intrebare : daca are drept sa primeasca bani pentru ingrijire unde ar trebui sa mearga sa se informeze?
are hotarare judecatoreasca cum ca copilul a fost institutionalizat si dat in plasament la familia respectiva
am citit intr-un ziar ca cei care ingrijesc copii in plasament , au mult mai multe drepturi , salar, bani pentru alimente etc. dar d-na de la tara fiind nu stie nimic
multumesc pentru raspunsuri
Trebuie sa se duca la primarie sa vorbeasca cu asistentul social.Poate fi angajata ca asistent maternal...,depinde de fondurile Directiei de Asistenta Sociala de care apartine.Trebuie sa urmeze si cursuri de calificare in meserie...,dar situatia nu este roz in acest moment,pe acest domeniu!
multumesc pentru raspuns.
nu a facut cursul de asistent maternal, dar are luat in plasament de 10 ani deja minorul .
sa inteleg ca daca nu este angajat ca asistent maternal , atunci nu mai are alte drepturi, la bani ma refer.
pentru ca 200 lei aproximativ e foarte putin pentru cresterea unui copil
alte pareri?
rina68, utilizator
revin cu o alte intrebari
de cat timp se putea face cursul de asistent maternal ? pentru ca doamna in cauza spune ca in urma cu 10 ani nimeni nu i-a spus de asa ceva iar acum i se refuza dreptul de a face cursul de asistent maternal pentru ca are 60 de ani.
exista limita de varsta pentru cursul de asistent maternal?
multumesc