avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna seara. Am o intrebare legata de principiul de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna seara. Am o intrebare legata de principiul de aplicare al ...

Buna seara.
Am o intrebare legata de principiul de aplicare al legilor.
OUG 27/2022 specifica in text ca perioada sa de aplicare este 01.04.2022-31.03.2023.
In 11.07.2022 a fost publicata in Monitorul Oficial legea 206/2022 pentru aprobarea de catre Parlament a OUG 27/2022, cu anumite modificari in text, dar cu pastrarea perioadei de aplicabilitate.
Intrebarea mea este: prevederile modificate de legea 206 se pot aplica si retroactiv, adica si pt perioada 01.04.2022-11.07.2022?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: mdhritcu , utilizator 18:47, 25 August 2022
Bună seara! Pe scurt, nu. Ordonantele de urgență își produc efectele de la momentul publicării și până la abrogare sau modificare. Legea noua își va produce efectele doar pe viitor (doar dacă nu există vreo prevedere care să spună altfel - dispoziții tranzitorii).
Chiar daca in lege nu este modificata perioada de aplicabilitate? Adica in OUG apare asa:

Articolul 1
(1) Prin derogare de la prevederile art. 80 alin. (2) din Legea energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012, cu modificările și completările ulterioare, pentru consumul realizat în perioada 1 aprilie 2022-31 martie 2023, prețul final facturat de către furnizori este:
a) maximum 0,68 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților casnici al căror consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 este mai mic sau egal cu 100 KWh;
b) maximum 0,8 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților casnici al căror consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 este cuprins între 100 kWh și 300 KWh inclusiv;
c) maximum 1 leu/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților noncasnici.


Legea 206/2022 nu modifica deloc acest articol.
atentie la interpretari: Legea are un singur articol, care aproba OUG (in intregul ei. Orice Ordonanta de Urgenta trebuie aprobata de o lege, dat fiind caracterul de urgenta) si mai modifica cate ceva, dar nimic din ce citati dvs. legea se poate gasi aici: [ link extern ]
Pai tocmai aici era intrebarea mea: daca legea adauga niste prevederi la o OUG care se aplica pe o perioada determinata, atunci acele prevederi adaugate se aplica pe intreaga perioada specificata in OUG sau doar de la momentul publicarii legii?

adriandimitriu a scris:

atentie la interpretari: Legea are un singur articol, care aproba OUG (in intregul ei. Orice Ordonanta de Urgenta trebuie aprobata de o lege, dat fiind caracterul de urgenta) si mai modifica cate ceva, dar nimic din ce citati dvs. legea se poate gasi aici: [ link extern ]

ati citit legea? scrie acolo ceva despre datele pe care le invocati? dvs invocati ordonanta. legea consfinteste ordonanta. punct. ati fi vrut s-o contrazica?

Alte discuții în legătură

Punctul 26 din ordonanța nr.1/2022 se aplică la 90 de zile ... Legendarul11 Legendarul11 Punctul 26 din ordonanța nr.1/2022 se aplică la 90 de zile de la publicarea în monitorul oficial? (vezi toată discuția)
Legea 64/2015 hajnyci hajnyci Buna ziua! Ma ajutati va rog in umratoarea nelamurire: prin Legea 64/2015 a fost aprobata si in acelasi timp si modificata Ordonanta 58/2014, care a fost ... (vezi toată discuția)
Oug 174/2008 se aplica retroactiv? marian petre marian petre oug 174 din 2008 se aplica la credite ipotecare din 2007 sau ianuarie 2008 aflate in derulare? intreb tinand cont de faptul ca aceasta ordonanta modifica ... (vezi toată discuția)