Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... oug 174/2008 se aplica retroactiv?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

oug 174/2008 se aplica retroactiv?

oug 174 din 2008 se aplica la credite ipotecare din 2007 sau ianuarie 2008 aflate in derulare?
intreb tinand cont de faptul ca aceasta ordonanta modifica legea creditului ipotecar...
multumesc
marian petre, utilizator
se aplica de la data publicarii ei in monitorul oficial.
corect, intrebarea este: incepand cu 27 dec 2008 se aplica si creditului din 2007 (credit aflat in derulare)?
pt ca aceasta oug modifica si legea in baza careia am luat creditul...
sau se aplica doar creditelor acordate dupa 27 dec 2008?
marian petre, utilizator
athe a scris:

se aplica de la data publicarii ei in monitorul oficial.

Ordonanta de urgenta a intrat in vigoare in termen de 30 de zile de la data publicarii ei in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

@ marian petre
Avand in vedere ca legea civila nu retroactiveaza, OUG se aplica situatiilor aparute dupa intrarea ei in vigoare.
cred ca nu am folosit corect cuvantul ,,retroactiv'', incerc sa reformulez: incepand cu data intrarii in vigoare (27 dec 2008), ordonanta 174/2008 (de modificare si a legii 190/2000) se aplica si creditelor in derulare, obtinute in baza 190/2000, cu modificarile si completarile ulterioare?
nu ma intereseaza retroactiv, adica in perioada de la incheierea contractului pana la data aparitiei ordonantei
marian petre, utilizator