avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... oug 174/2008 se aplica retroactiv?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

oug 174/2008 se aplica retroactiv?

oug 174 din 2008 se aplica la credite ipotecare din 2007 sau ianuarie 2008 aflate in derulare?
intreb tinand cont de faptul ca aceasta ordonanta modifica legea creditului ipotecar...
multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 12 Ianuarie 2011
marian petre, utilizator
Cel mai recent răspuns: marian petre , utilizator 20:34, 12 Ianuarie 2011
se aplica de la data publicarii ei in monitorul oficial.
corect, intrebarea este: incepand cu 27 dec 2008 se aplica si creditului din 2007 (credit aflat in derulare)?
pt ca aceasta oug modifica si legea in baza careia am luat creditul...
sau se aplica doar creditelor acordate dupa 27 dec 2008?
Ultima modificare: Miercuri, 12 Ianuarie 2011
marian petre, utilizator
athe a scris:

se aplica de la data publicarii ei in monitorul oficial.


Ordonanta de urgenta a intrat in vigoare in termen de 30 de zile de la data publicarii ei in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.


@ marian petre
Avand in vedere ca legea civila nu retroactiveaza, OUG se aplica situatiilor aparute dupa intrarea ei in vigoare.
cred ca nu am folosit corect cuvantul ,,retroactiv'', incerc sa reformulez: incepand cu data intrarii in vigoare (27 dec 2008), ordonanta 174/2008 (de modificare si a legii 190/2000) se aplica si creditelor in derulare, obtinute in baza 190/2000, cu modificarile si completarile ulterioare?
nu ma intereseaza retroactiv, adica in perioada de la incheierea contractului pana la data aparitiei ordonantei
Ultima modificare: Miercuri, 12 Ianuarie 2011
marian petre, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicabilitatea unei legi nicutamas nicutamas O Lege sau H.G.R.publicata in Monitorul Oficial,dupa cat timp se aplica si daca are aplicabilitate si retroactiv? Va multumesc (vezi toată discuția)
Buna seara. am o intrebare legata de principiul de aplicare al ... mdhritcu mdhritcu Buna seara. Am o intrebare legata de principiul de aplicare al legilor. OUG 27/2022 specifica in text ca perioada sa de aplicare este ... (vezi toată discuția)
Intrarea in vigoare a unei norme vika vika Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Sa zicem ca in Monitorul Oficial de azi este publicata o lege,o ordonanta,o norma metodologica....etc.Ma ... (vezi toată discuția)