Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna seara. Am o intrebare legata de principiul de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna seara. Am o intrebare legata de principiul de aplicare al ...

Buna seara.
Am o intrebare legata de principiul de aplicare al legilor.
OUG 27/2022 specifica in text ca perioada sa de aplicare este 01.04.2022-31.03.2023.
In 11.07.2022 a fost publicata in Monitorul Oficial legea 206/2022 pentru aprobarea de catre Parlament a OUG 27/2022, cu anumite modificari in text, dar cu pastrarea perioadei de aplicabilitate.
Intrebarea mea este: prevederile modificate de legea 206 se pot aplica si retroactiv, adica si pt perioada 01.04.2022-11.07.2022?
Multumesc.

Nu era asta nelămurirea mea.

Eu am intrebat daca modificarile aduse de lege ordonantei se aplica doar din momentul publicarii legii sau si retroactiv din momentul aparitiei ordonantei.

Pentru ca legea a venit si a completat ordonanta, iar ordonanta se aplica pe o perioada specificata in ea si perioada nu este modificata de lege.
adriandimitriu a scris:

ati citit legea? scrie acolo ceva despre datele pe care le invocati? dvs invocati ordonanta. legea consfinteste ordonanta. punct. ati fi vrut s-o contrazica?

Legea nu se aplică retroactiv. Legea se aplică doar pe viitor, inclusiv (sau, de fapt, cu atât mai mult) dacă în lege nu este modificată perioada de aplicabilitate.

Art. 15 alin. (2) din Constituție: Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.
NB: excepțiile sunt de strictă înterpretare.

Art. 115 din Constituție: Ordonanţa de urgenţă intră în vigoare după depunerea sa spre dezbatere în procedură de urgenţă la Camera competentă să fie sesizată şi după publicarea ei în Monitorul Oficial al României. Dacă în termen de cel mult 30 de zile de la depunere, Camera sesizată nu se pronunţă asupra ordonanţei, aceasta este considerată adoptată şi se trimite celeilalte Camere care decide de asemenea în procedură de urgenţă.
NB: Până când se trece peste procedura parlamentară, ordonanțele de urgență își produc efectele în forma publicată în Monitorul Oficial.
Am inteles. Multumesc tuturor pt raspunsuri!