avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Este legal ca pentru o poprire,care este achitata, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Este legal ca pentru o poprire,care este achitata, banca să ...

Este legal ca pentru o poprire,care este achitata, banca să îmi blocheze întreaga sumă aflată in cont?
Ce as putea face ca banca să îmi permită folosirea contului?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 10:56, 28 August 2022
Ați solicitat executorului să trimită la bancă decizie de deblocare a contului`?

Executorul judecătoresc are competența de a debloca contul bancar, nu instituția bancară.
Ultima modificare: Duminică, 28 August 2022
Dapix, utilizator
Banca are nevoie de dovada ca suma a fost achitata.
Asa ca, vedeti ce se spunemai sus.
Este pe rol o executare silită pusă în aplicare de un executor judecătoresc`? Sau este doar o descoperire de cont.

În caz de executare silita, executorul judecătoresc blochează toate conturile bancare existente la diverse bănci, și tot el executorul trimite la bănci decizii de deblocare a conturilor.

Dovada că creanța a fost achitată o face către bancă executorul judecătoresc, nu debitorul.

Cel competent prin lege să blocheze un cont bancar, tot el este obligat sa-l și deblocheze.
Banca nu poate debloca un cont, blocat de un executor judecătoresc, pâna ce același excutor nu trimite încheiere oficiala de deblocare a contului.
Ultima modificare: Duminică, 28 August 2022
Dapix, utilizator
Executorul a emis notificare de ridicare a popririi, dar banca ne zice că între 15 și 30 zile lucrătoare pot ridica poprirea.
Este legal sa se lungească atât?
Mulțumesc!

Dapix a scris:

Ați solicitat executorului să trimită la bancă decizie de deblocare a contului`?

Executorul judecătoresc are competența de a debloca contul bancar, nu instituția bancară.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți da banca în judecată dacă nu se conformează notificării executorului. Procesul este civil.
Ultima modificare: Duminică, 28 August 2022
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Popire pe salariu Florin rmz Florin rmz Bună ziua am si eu o intrebare la dv.eu am contestat executarea silită la un credit .si acum ma judec cu ei .si de curînd m-am angajat si imi cere sa imi ... (vezi toată discuția)
Executare silita campion campion Buna ziua! Am urmatoarea situatie. Am contactat un credit in timpul casatoriei pentru afacerea sotuui. Ulterior am divortat, iar acesta nu a mai platit rata, ... (vezi toată discuția)
Cat li se permite executorilor judecatoresti? liamaliali liamaliali Buna ziua! In luna noiembrie mi-au fost blocate conturile de catre un executor judecatoresc in urma neplatii despagubirii la CNADNR pt rovigneta. Am platit ... (vezi toată discuția)