Forum Discuţii juridice Executare silită Este legal ca pentru o poprire,care este achitata, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Este legal ca pentru o poprire,care este achitata, banca să ...

Este legal ca pentru o poprire,care este achitata, banca să îmi blocheze întreaga sumă aflată in cont?
Ce as putea face ca banca să îmi permită folosirea contului?
Mulțumesc!
Ați solicitat executorului să trimită la bancă decizie de deblocare a contului`?

Executorul judecătoresc are competența de a debloca contul bancar, nu instituția bancară.
Dapix, utilizator
Banca are nevoie de dovada ca suma a fost achitata.
Asa ca, vedeti ce se spunemai sus.
Este pe rol o executare silită pusă în aplicare de un executor judecătoresc`? Sau este doar o descoperire de cont.

În caz de executare silita, executorul judecătoresc blochează toate conturile bancare existente la diverse bănci, și tot el executorul trimite la bănci decizii de deblocare a conturilor.

Dovada că creanța a fost achitată o face către bancă executorul judecătoresc, nu debitorul.

Cel competent prin lege să blocheze un cont bancar, tot el este obligat sa-l și deblocheze.
Banca nu poate debloca un cont, blocat de un executor judecătoresc, pâna ce același excutor nu trimite încheiere oficiala de deblocare a contului.
Dapix, utilizator
Executorul a emis notificare de ridicare a popririi, dar banca ne zice că între 15 și 30 zile lucrătoare pot ridica poprirea.
Este legal sa se lungească atât?
Mulțumesc!

Dapix a scris:

Ați solicitat executorului să trimită la bancă decizie de deblocare a contului`?

Executorul judecătoresc are competența de a debloca contul bancar, nu instituția bancară.

Puteți da banca în judecată dacă nu se conformează notificării executorului. Procesul este civil.
Dapix, utilizator