Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete sociale-sprijin educațional pe suport ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete sociale-sprijin educațional pe suport electronic

Buna ziua! Soțul este plecat în străinătate și este angajat la o firma germana. Mă incadrez sa depun dosarul pentru tichete sociale-sprijin educațional pe suport electronic?
Legea nr. 126/2002 stabilește că pot beneficia de acest sprijin elevii care se află în întreținere familiilor al căror venit mediu net lunar pe membru de familie, realizat în luna iulie a fiecărui an, este de maximum 50% din salariul de baza minim brut pe țară (salariul minim brut în 2022 este 2.550 RON, 50% reprezintă 1.275 RON).