Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua,societatea la care am lucrat are restanțe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua,societatea la care am lucrat are restanțe salariale ...

Buna ziua,societatea la care am lucrat are restanțe salariale față de mine de circa 50000 ron/doresc sa dau in judecată firma/nu imi pot permite un avocat si intreb daca pot solicita unul din oficiu.Mulțumesc anticipat Florin
Puteti apela la un ajutor public judiciar , daca venitul mediu net lunar pe membru de familie, în ultimele două luni anterioare formulării cererii, se situează sub nivelul echivalentului a 25% din salariul de bază minim brut pe țară. În acest caz, sumele care constituie ajutor public judiciar se avansează în întregime de către stat.

Dacă venitul mediu net lunar pe membru de familie, în ultimele două luni anterioare formulării cererii, se situează sub nivelul echivalentului a 50% din salariul de bază minim brut pe țară, sumele de bani care constituie ajutor public judiciar se avansează de către stat în proporție de 50%.