Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare Cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare Cumparare

Intr-un contract de vanzare cumparare vanzatorul vinde un imobil .Cumparatoare este o firma,prin administratorul ei.Imobilul se vinde in euro .Administratorul firmei declara ca achita vanzatorului ,din bani personali suma reprezentand pretul vanzarii ,imprumutand astfel firma cu suma respectiva.Va intreb daca este ok pentru parti.Va multumesc.
bellefille, utilizator
nu. legea romana spune ca firmele folosesc moneda locala pentru tranzacții locale. întrebați orice notar. tranzacțiile in valuta se pot face doar intre persoane fizice. administratorul va schimba euro in lei si va împrumuta firma sa cu lei.
Va multumesc.