Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cenzor asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cenzor asociatie de proprietari

Cenzorul - proprietar din bloc, si-a dat demisia imediat dupa constituirea asociatiei. Nu i s-a facut inca contract de mandat. Daca cineva din bloc, proprietar, doreste sa preia aceasta functie, aceasta persoana trebuie votata de catre comitetul executiv si mandatata ulterior in adunarea generala. Dar daca se contracteaza o firma de cenzorat mai este necesar sa convocam adunarea generala?

Articolul 53
Adunarea generală a proprietarilor membri ai asociației de proprietari are următoarele atribuții:
.......................................
k) mandatează președintele și comitetul executiv pentru angajarea și eliberarea din funcție a administratorului, cenzorului/comisiei de cenzori sau a altor angajați ori prestatori, în scopul administrării și bunei funcționări a condominiului;
[ link extern ]
Incheierea raporturilor juridice de munca este atributul exclusiv al echipei manageriale a asociatiei de proprietari
Daca cenzorul a renuntat sa mai exrcite atributiile,nu se mai justifica incheierea de raport de munca
In cazul asociatiilor de proprietari pentru cenzor exxista 2 situatii distincte cenzor intern din cadrul proprietarilor din imobil sau cenzor extern persoana fizica sau juridica ,pentru fiecare caz in parte persoana trebuie sa indeplineasca anumite criterii profesionale