Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... RASPUNDERE PENALA
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

RASPUNDERE PENALA

UN PUSTI DE 14 ANI RASPUNDE PENAL PENTRU FAPTELE SALE SAU NUMAI DUPA MAJORAT. Care varsta se i-a in considerare ?Atunci cind a comis fapta sau cind se judeca?
Se va lua in considerare varsta la care el a comis fapta respectiva.

Art. 99. - Limitele raspunderii penale
Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu raspunde penal.
Minorul care are vârsta între 14 si 16 ani raspunde penal, numai daca se dovedeste ca a savârsit fapta cu discernamânt.
Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani raspunde penal.

Instanta poate considera minoritatea faptuitorului (la data comiterii faptei) drept circumstanta atenuanta.
ContSters77883, utilizator
1. Raspunde penal daca fapta a fost savarsita cu discernamant.
2. Varsta care se ia in considerarea este varsta la care a savarsit fapta prevazuta si pedepsita de legea penala.
Perfect de acord cu dl.avocat si cu dl.Miklos.
In plus,spre lamurirea dvs.,de aceea in cauzele in care sunt implicati minori este obligatorie efectuarea unei expertize medico-judiciare care sa concluzioneze asupra capacitatii de discernamant la comiterea faptei(daca poate raspunde penal pentru fapta/faptele comise)