Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua. Un cetatean cu roman dubla cetatenie ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua. Un cetatean cu roman dubla cetatenie (romana si americana), ...

Buna ziua.
Un cetatean cu roman dubla cetatenie (romana si americana), care este posesorul unui apartament mostenit in Romania doreste sa vanda acest apartament unui cetatean roman. Dupa verificarea tuturor actelor, un notar i-a spus ca trebuie sa aiba si un pasaport romanesc. Este legal?
Va multumesc
Nu este obligatoriu decat prezentarea unui act de identitate in termen de valabilitate. Cum este permis atat cetatenilor straini prezentarea pasaportului la autentificarea actelor asa este permis si persoanelor cu dubla cetatenie sa prezinte un act de identitate cu care se legitimeaza. Cunosc notari mai profesionisti
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business