Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acțiunea de anulare a certif.mostenitor,se ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Acțiunea de anulare a certif.mostenitor,se timbrează,cum se ...

Acțiunea de anulare a certif.mostenitor,se timbrează,cum se calculează taxa de timbru.,?multumesc.
Cererea având ca obiect nulitatea certificatului de moștenitor este patrimoniala si se timbrează conf. art. 3 alin. 2 lit. a OUG 80/2013 care prevede expres: se taxează potrivit alin. (1) şi următoarele categorii de acţiuni: a) în constatarea nulităţii, anularea, rezoluţiunea sau rezilierea unui act juridic patrimonial. cererea privind repunerea părţilor în situaţia anterioară este scutită de taxă de timbru dacă este accesorie acestor cereri.