Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum voi factura dupa ce devin platitor de tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum voi factura dupa ce devin platitor de tva?

Buna dimineata!
Am un PFA neplatitor de TVA care presteaza servicii IT exclusiv pt. o companie din Anglia, pentru punctul fix din Insulele Caiman . In luna augusut depasesc cifra de afaceri de 300000 lei si ma inregistrez in septembrie platitor de TVA, Cum voi factura dupa ce devin platitor de TVA, ce mentiuni fac pe factura si daca TVA de la facturile de cumparari este deductibil?
george-neagu, moderator
Daca ati depasit plafonul de 300.000 lei in august , se va solocita inreg in scop de TVA de la anaf PANA IN 10.09.2022 SI INCEPAND ABIA CU 01.10.2022 veti fi platitor de TVA .

- se va factura fara TVA si dupa ce va inregistrati in scop de TVA , serviciile fiind neimpozabile in Romania dpdv al tva conform ART 278 ALIN2 din Codul fiscal .
Daca sunt achizitii in scopul activitatii dvs , TVA este deductibil .