avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Carduri persoana decedata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Carduri persoana decedata

Tatal meu a decedat, avand carduri de credit la doua banci. Cei de la banci mi-au spus ca sumele trebuie platite complet, o data, nu pot fi reesalonate, in rate. Este legal acest lucru?
Nu au acceptat nici macar sa platesc complet unul dintre carduri, cu o suma mai mica, pentru ca nu am facut inca succesiunea, dar au tinut sa imi spuna ca dobanda se aduna.
Cel mai recent răspuns: Mihaela Molnar , Consultant asigurari 14:55, 7 Septembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dumneavoastră ați fost de bună credință, pe buna credință a băncii e mai bine să nu pariați. :)

RoxanaGC a scris:

Nu stiam absolut nimic, nu bine. Eu am fost de buna credinta, bazandu-ma pe ce mi-au zis de la banca. Inca nu am ajuns la un notar, dupa socul cu inmormantarea si totul de dupa, nu am mai avut putere. Probabil aflam de la notar acest aspect, dar am zis sa pun o intrebare.
Foarte sigur nu am ce mosteni dupa tata, nici din partea bunicilor din partea lui, sunt decedati de 20 de ani cred.

Da, acum am inteles si acest aspect. Va multumesc pentru sfaturi si indrumari

Alexandru Surcel a scris:

Dumneavoastră ați fost de bună credință, pe buna credință a băncii e mai bine să nu pariați. :)

RoxanaGC a scris:

Nu stiam absolut nimic, nu bine. Eu am fost de buna credinta, bazandu-ma pe ce mi-au zis de la banca. Inca nu am ajuns la un notar, dupa socul cu inmormantarea si totul de dupa, nu am mai avut putere. Probabil aflam de la notar acest aspect, dar am zis sa pun o intrebare.
Foarte sigur nu am ce mosteni dupa tata, nici din partea bunicilor din partea lui, sunt decedati de 20 de ani cred.



2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
ajutorul de inmormantare nu are legatura cu masa succesorala. Acesta e primit de mostenitori sau de catre cei indreptatiti sa il ceara, ca urmare a cheltuielilor efectuate cu inmormantarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit bancar- succesor debitor-risc rate restante Nestiutorul1 Nestiutorul1 Subiectul este cam trist dar incerc sa-l spun cat mai concret si direct. Tatal meu a facut un imprumut de 90 milioane la aceasta banca. Din pacate sunt ... (vezi toată discuția)
Card de cumparaturi tata decedat Serban D Serban D Buna seara, tatal meu, care avea 56 de ani si a murit acum 10 zile, avea un card de cumparaturi standard de la BRD. Pe telefon are doua mesaje sub forma: * ... (vezi toată discuția)
Preluare credit dupa deces alex-xela alex-xela Buna ziua. Tatal meu a murit in luna septembrie a acestui an si avea un credit de nevoi personale din care a mai ramas de achitat suma de 26.000 ron. ... (vezi toată discuția)