Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Carduri persoana decedata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Carduri persoana decedata

Tatal meu a decedat, avand carduri de credit la doua banci. Cei de la banci mi-au spus ca sumele trebuie platite complet, o data, nu pot fi reesalonate, in rate. Este legal acest lucru?
Nu au acceptat nici macar sa platesc complet unul dintre carduri, cu o suma mai mica, pentru ca nu am facut inca succesiunea, dar au tinut sa imi spuna ca dobanda se aduna.
Dumneavoastră ați fost de bună credință, pe buna credință a băncii e mai bine să nu pariați. :)

RoxanaGC a scris:

Nu stiam absolut nimic, nu bine. Eu am fost de buna credinta, bazandu-ma pe ce mi-au zis de la banca. Inca nu am ajuns la un notar, dupa socul cu inmormantarea si totul de dupa, nu am mai avut putere. Probabil aflam de la notar acest aspect, dar am zis sa pun o intrebare.
Foarte sigur nu am ce mosteni dupa tata, nici din partea bunicilor din partea lui, sunt decedati de 20 de ani cred.

Da, acum am inteles si acest aspect. Va multumesc pentru sfaturi si indrumari

Alexandru Surcel a scris:

Dumneavoastră ați fost de bună credință, pe buna credință a băncii e mai bine să nu pariați. :)

RoxanaGC a scris:

Nu stiam absolut nimic, nu bine. Eu am fost de buna credinta, bazandu-ma pe ce mi-au zis de la banca. Inca nu am ajuns la un notar, dupa socul cu inmormantarea si totul de dupa, nu am mai avut putere. Probabil aflam de la notar acest aspect, dar am zis sa pun o intrebare.
Foarte sigur nu am ce mosteni dupa tata, nici din partea bunicilor din partea lui, sunt decedati de 20 de ani cred.

ajutorul de inmormantare nu are legatura cu masa succesorala. Acesta e primit de mostenitori sau de catre cei indreptatiti sa il ceara, ca urmare a cheltuielilor efectuate cu inmormantarea.