Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Pentru eliberarea adeverintelor necesare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Pentru eliberarea adeverintelor necesare dosarului ...

Buna ziua,
Pentru eliberarea adeverintelor necesare dosarului de pensionare, la cererea angajatilor, va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca am inteles corect, si m-ar ajuta mult si temeiul legal:
1) Dupa aprilie 2001, nu mai este nevoie de adeverinta care sa ateste salariile/ veniturile/ bonusurile angajatilor, deoarece acestea sunt deja inregistrate, lunar, la Casa de Pensii.
2) Inainte de aprilie 2001, se elibereaza adeverinta cu sporuri daca nu sunt trecute in carnetul de munca.
3) Sporul de vechime intre 01.04.1992 - 01.04.2001, se elibereaza adeverinta daca nu e trecut in carnetul de munca.
de asemenea
4) Sporul de vechime intre 01.04.1992 - 01.04.2001, nu se elibereaza adeverinta daca in carnetul de munca este trecut in limbaj de fractie.
Va multumesc
HRBP, utilizator