Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie

Buna ziua,
In adeverinta cu sporuri emisa de angajator sunt sporurile de vechime pan in data de 28.02.2003 si sporurile pentru pensie suplimentara pana in data de 28.02.2003. La sporurile pentru pensie suplimentara figureaza si
perioade dupa aprilie 2001 si anume:
01.04.2001-01.01.2003 - 11.67%
01.01.2003-28.02.2003 - 9.5%
In "Buletinul de calcul" eliberat de casa de pensii aceasta contributie inregistrata pe coloana P.S. se opreste la valoarea de 5% in 01.04.2004.
Eu nu stiu daca Casa a procedat corect din punct de vedere legal si daca nu cumva trebuia sa imi considere datele inscrise in adeverinta. Ca un exemplu la institutul unde am lucrat s-a dat si spor de vechime pana in 01.07.2003. Este posibil ca totul sa depinda de actiunea unui functionar timorat care aplica mecanic legea temandu-se ca daca greseste va fi pedepsit.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
La sporurile pentru pensie suplimentara figureaza si
perioade dupa aprilie 2001 si anume:
01.04.2001-01.01.2003 - 11.67%
01.01.2003-28.02.2003 - 9.5%

Ce ati indicat dvs. reprezinta de fapt procentele de contributie pentru pensia suplimentara care au fost aplicate in cazul dvs. si nu sporuri.

Verificati in buletinul de calcul daca apare sporul de vechime in coloana aferenta pana la 28.02.2003, cat aveti inscris pe adeverinta.

Pentru perioada 01.04.1992 - 01.04.2001 s-a achitat contributie suplimentara la pensie, calculata prin aplicarea unui procent stabilit de lege la salariul de baza plus sporurile permanente definite in Legea nr. 49/1992.
Dupa 01.04.2001 contributia suplimentara la pensie s-a transformat in contributia de asigurari sociale, aplicata la totalitatea veniturilor brute salariale realizate.
Tot ce e scris in adeverinta de la angajator pentru perioada de dupa 01.04.2001 nu conteaza, intrucat casa de pensii are datele necesare in declaratia de CAS depusa lunar de angajator incepand cu luna aprilie 2001.

Legea nr. 263/2010:

ART. 165
(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizează salariile brute sau nete, după caz, în conformitate cu modul de înscriere a acestora în carnetul de muncă, astfel:
a) salariile brute, până la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 până la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.
(2) La determinarea punctajelor lunare, pe lângă salariile prevăzute la alin. (1) se au în vedere şi sporurile cu caracter permanent care, după data de 1 aprilie 1992, au făcut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislaţiei anterioare şi care sunt înscrise în carnetul de muncă sau sunt dovedite cu adeverinţe eliberate de unităţi, conform legislaţiei în vigoare.

ART. 166
La determinarea punctajelor lunare, pentru perioada cuprinsă între 1 aprilie 2001 şi data intrării în vigoare a prezentei legi, se utilizează venitul brut lunar realizat care a constituit, conform legii, baza de calcul a contribuţiei individuale de asigurări sociale, aşa cum acesta a fost înscris în declaraţia privind evidenţa nominală a asiguraţilor şi a obligaţiilor de plată către bugetul asigurărilor sociale de stat sau, după caz, în declaraţia de asigurare sau în contractul de asigurare socială.

Multumesc pentru raspuns.
Este corecta observatia, ceea ce am indicat eu ca fiind spor(11.67% si 9.5%) este de fapt contributia de asigurari sociale(asa este mentionat in adeverinta) si aceasta se intinde pana in 28/02/2003. Sporul de vechime este dat pana in 01.07.2001 cu val. de 25%, dar in buletinul de calcul este prinsa valoarea de 25% pana in 01.01.2001. Nu inteleg (sunt derutat) de faptul ca institutul unde am lucrat a continuat sa dea spor de vechime si contributii de asigurari sociale(cel putin pe adeverinta) si dupa data de 01.04.2001 si anume:
- spor de vechime 10.08.1998 - 01.07.2001 - 25%.
- contributie asigurari sociale 01.04.2001 - 01.01.2003 -11.67%
01.01.2003 - 28.02.2003 - 9.5%
In ambele cazuri, in breviarul de calcul Casa a oprit alocarea acestor procente la data de 01.04.2001. Cei de la institut oare de ce au mai dat aceste sporuri si contrbutii in adeverinta daca oricum nu se mai iau in considerare dupa 01.04.2001 acestea fiind inregistrate automat la casa de pensii. Asta era nelamurirea mea si ma gandeam ca s-a facut o greseala sau o omisiune intentionata(nu ar fi prima) in calculul facut de Casa in spiritul grijii nemarginite ce o poarta pensionarilor.
Oricum, sunt multumit de raspuns si va multumesc si pentru eventualele completari.
Cei de la institut au trecut in adeverinta mai mult decat trebuiau sa treaca pentru ca nu au citit cu atentie legea pensiilor, in speta articolele citate mai sus. Muncesc degeaba, din inertie.
Sporul de vechime trebuie sa apara in buletinul de calcul pana la 01.04.2001. Daca s-a oprit la 01.01.2001, ar trebui sa mergeti la casa de pensii pentru a verifica de ce nu mai apar ultimele 3 luni in buletin.
Va multumesc frumos si va doresc numai bine si multa sanatate.
O zi buna,