Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum incadrez: obiect de inventar sau mijloc fix?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum incadrez: obiect de inventar sau mijloc fix?

am cumparat un laptop, valoare 1400 lei cu tva, il incadrez la obiecte de inventar dupa valoare? sau la mijloace fixe? eu lucrez mult cu calculatorul, s-ar putea ca anul viitor sa il schimb daca nu va mai corespunde
cum sa fac sa nu gresesc?
multumesc
Mijloacele fixe presupun o valoare de minim 1800 lei (fara TVA daca esti platitor de TVA, inclusiv TVA daca nu esti platitor de TVA). In cazul tau intra direct pe cheltuiala, ca obiect de inventar
asa m-am gandit si eu, dar ma gandeam ca cei de la fisc se pot lega de faptul ca este bun care se foloseste mai mult de 1 an, trebuie sa indeplineasca simultan conditiile?sau este de ajuns valoarea?
pentru a fi considerat mijloc fix amortizabil, acesta trebuie sa indeplineasca cumulativ conditiile referitoare la durata normala de utilizare (> 1 an) si valoarea fiscala (>1.800 lei)
multumesc
stiam eu :) ceva dar lipsea termenul cumulativ