Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, In situatia in care un salariat are conform ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, In situatia in care un salariat are conform CIM locul ...

Buna ziua,

In situatia in care un salariat are conform CIM locul de munca la sediul anagajatorului din Bucuresti, insa el isi desfasoara activitatea in telemunca si locuieste intr-un alt oras, cum as putea sa ii acopar cheltuielile de transport.
De asemenea, daca angajatorul acopera cheltuielile e transport doar salariatilor intr-un astfel de caz, ar putea fi considerat discriminatoriu faptul ca nu acord acest beneficiu tuturor salariatilor?

Multumesc.
Inteleg ca firma a acceptat sa lucreze din alta localitate.
Daca este vorba de cheltuieli de transport cand lucratorul se deplaseaza de la resedinta la sediul firmei si retur se poate face delegatie si plati cheltuielile pentru transport.
Aceeasi solutie trebuie aplicata pentru toti lucratorii aflati in aceeasi situatie.
Trebuie schimbat tipul de contract ...in contract cu clauză de telemunca care va cuprinde obligatia angajatorului de a asigura transportul la și de la locul desfășurării activității de telemuncă al materialelor pe care telesalariatul le utilizează în activitatea sa, după caz respectiv condițiile în care angajatorul suportă cheltuielile aferente activității în regim de telemuncă.
Multumesc.