avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua, Mă interesează să știu dacă pot ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua, Mă interesează să știu dacă pot obține pensie ...

Bună ziua,

Mă interesează să știu dacă pot obține pensie de urmaș dacă nu am depus actele până acum.
Copilul născut în 2013 cetățean român
Tata decedat 2015 cetățean turc
Tatăl a lucrat în România câțiva ani, declarând venit la anaf, dar și în Turcia.
Pentru Turcia, am nevoie de transcrierea certificatului de naștere a minorului?
Pentru România cui ma pot adresa? Ma gândesc ca ar fi mai simplu..
Mai se poate obține pensie de urmaș deși au trecut 7 ani?
Cum pot proceda?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 13:18, 2 Octombrie 2022
Cereti pensie de urmas la casa de pensii din Turcia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum obțin dubla cetățenie pentru copil, copil cetățean roman ... AdinaMrn AdinaMrn Cum obțin dubla cetățenie pentru copil, copil cetățean roman născut în 2013, tatăl cetățean turc decedat în 2015 Copilul recunoscut de tata pe ... (vezi toată discuția)
Dubla cetatenie Bassel Bassel Buna ziua , Sunt romanca si am fost casatorita cu un cetatean de origine turca, avem un copil de 4 anisori impreuna ,nascut in Romania. Sunt interesata daca ... (vezi toată discuția)
Cum obtin dubla cetatenie pentru copil? Ally111 Ally111 Buna ziua , Sunt cetatean roman , tatal copilului meu cetatean turc. Copilul are 4 ani, este nascut in Romania si recunoscut de tatal lui in certificatul de ... (vezi toată discuția)