Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... "urmatorul pas"...cu banca !
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

"urmatorul pas"...cu banca !

buna seara si La multi ani !
in ianuarie 2008 ne-am cumparat un apartament prin credit imobiliar pe o perioada de 30 ani cu ipoteca pe apartamentul cumparat . Timp de un an am avut o rata fixa de 240 euro, insa dupa un an rata a crescut la 335 de euro , salariile noastre insumeaza aprox. 400-450 euro si nu mai putem continua cu plata ratelor , deja avem 60 de zile intarziere ...
am incercat toate posibilitatile cu banca :
- reesalonare pe 40 ani rata scadea cu 15 euro .
- reconsolidare a tuturor creditelor , insa banca nu a acceptat deoarece trebuia sa avem creditele mai mari , mentionez ca mai avem un credit in ron cu o rata de 140 ron care se stinge in 2012 si o descoperire card salarii si unde mi se ia si acolo120 ron pe luna.
As dori sa stiu care sunt pasii de executare silita ? daca primesc o instiintare de eliberare a apartamentului ? pentru ca vreau sa ne luam lucrurile pe care le avem in apartament si nu vreau sa mi le ia banca...
Va multumesc si astept sfaturile dvs.
Nu ati incercat sa vindeti apartamentul si sa dati creditul inapoi si din ce ramane sa va luati altceva...?
Banca nu va ia lucrurile din casa(pat,scaune,masa etc)decat daca ati avea garantie personala....
Si ca sa va execute mai trebuie sa treaca ceva mai mult timp...
sau incercati sa inchiriati o camera unor studente sau cuiva ... sa va completati diferenta la rata:">

sau inchiriati tot apartamentul si platiti rata daca aveti temporar posibilitatea sa locuiti la parinti, rude etc ... pt ca ajungeti in situatia de a ramane fara locuinta si datori la banca (nu cred ca pretul pe care l-ati putea obtine acum din vanzare ar acoperi creditul de la banca plus comisioanele ..., iar daca se ajunge la executare silitata pretul ar putea fi mult mai mic si comisioanele mult mai mari ). si platiti cu prioritate creditul ipotecar:((

pai cum...! daca banca ma executa silit si nu vinde apartamentul cu suma care mi-a acordat-o, trebuie sa le platesc diferenta? salariile noastre s-au diminuat si se vor diminua( eu lucrez in invatamant , iar sotia la patron) , asta ar fi culmea sa le mai platesc si comisioane...? apartamentul este ipotecat in favoarea bancii iar rata la acest credit acopera aprox 85 % din salariile noastre, noi cu ce sa mai traim? cu aer
cosovi, utilizator
cosovi a scris:

pai cum...! daca banca ma executa silit si nu vinde apartamentul cu suma care mi-a acordat-o, trebuie sa le platesc diferenta? salariile noastre s-au diminuat si se vor diminua( eu lucrez in invatamant , iar sotia la patron) , asta ar fi culmea sa le mai platesc si comisioane...? apartamentul este ipotecat in favoarea bancii iar rata la acest credit acopera aprox 85 % din salariile noastre, noi cu ce sa mai traim? cu aer

cititi contractul ... in afara sumei imprumutate platiti comisionul de rambursare anticipata %%% ... plus restul cheltuielilor le suportati tot dvs. de asta va spun, ca in avantajul dvs este sa platiti rata ... din bani obtinuti din inchiriere si alte venituri ...