avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incalcare proprietate + distrugere imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incalcare proprietate + distrugere imobil

Buna ziua.

In spatele casei mele este un deal impadurit care nu este proprietatea mea. De curand s-au taiat copaci si muncitorii in loc sa traga lemnele pe drumul forestier ce trece pe langa proprietatea mea, desi li s-a spus in repetate randuri sa treaca pe acolo, au facut-o fix pe langa casa, pe terenul meu. Astfel ca au distrus pamantul de acolo si din cauza utilajelor grele s-a lasat pamantul de pe deal astfel incat acum cam 1 metru de pamant inaltime imi atinge casa si pridvorul. Daca vin ploi grele ma tem sa nu alunece si mai mult catre casa sau sa se faca o mlastina in fata ei. As vrea sa stiu unde se incadreaza faptele lor, caci in doua zile ma intalnesc cu patronul ca sa discutam la fata locului si vreau sa fiu in tema. Din ce imi dau eu seama e vorba de, in cuvintele mele, nu sunt familiar cu limbajul legal:
Incalcare proprietate privata
Distrugere bun imobiliar - pamantul
Punere in pericol bun imobiliar - casa
Faptul ca au incalcat proprietatea ca sa se foloseasca in scopuri proprii

Va rog sa-mi spuneti daca sunt valide aceste fapte si care este denumirea lor oficiala ca sa pot discuta punctual.
Cel mai recent răspuns: Ioan Victor , utilizator 21:59, 12 Septembrie 2022
1. Ce asigurare aveți la casă?
2. Chemați un notar, să constate starea de fapt, - situație ce va fi considerată în orice proces,
3. Introduceți pe rând, fiecare dintre infracțiuni și notați-vă ceea ce vi se oferă.
4. Mergeți la un avocat să vă lămurească,
5. Faceți plângere penală contra: a) Autorilor Necunoscuți, b) persoanelor care sunt cunoscute, ca fiind cele ce au tăiat lemnele...
6. consolidați terenul, cu stâlpi din beton...
Ultima modificare: Luni, 12 Septembrie 2022
Ioan Victor, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprejmuire grădină Julius_bb Julius_bb Buna. Am un apartament situat la parterul unui bloc p+2. Împreună cu apartamentul, am cumparat și grădina din lateralul blocului unde am și ieșire ... (vezi toată discuția)
Indepartare cabluri electrice aeriene care traverseaza proprietatea cata.bogdan cata.bogdan Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoara situatie: un cablu aerian de curent face legatura intre stalpul din fata portii mele si vecinii din dreapta brazdand ... (vezi toată discuția)
Tulburare posesie vasilemb vasilemb Eu am gard pe proprietatea mea si bunicul mi-a spus ca atunci cand l-a construit a lasat 1 m din proprietate ca sa il poata repara si ca sa nu creasca pomi la ... (vezi toată discuția)