Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare casa Salutari! Sunt o persoana fizica care are ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare casa Salutari! Sunt o persoana fizica care are o oportunitate ...

Vanzare casa

Salutari! Sunt o persoana fizica care are o oportunitate de vânzare-cumparare a unui imobil. Vreau sa vand acel imobil catre alta persoana fara sa mai fie nevoie sa l achizitionez,, fiind doar un intermediar in vanzare. Subliniez ca nu am srl sau pfa. Exista vreo metoda legala prin care pot realiza aceasta operatiune prin intermediere?
Din punct de vedere legal se poate, există dispoziții legale care reglementează această situație. Practic însă, trebuie să dispuneți de o credibilitate mare să puteți încheia un contract de acest fel și să purtați discuții cu toate părțile implicate.
Mihail Croitoru, Avocat