Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Mama are 5 frati. Bunicii sunt decedați ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Mama are 5 frati. Bunicii sunt decedați de 20 ani. ...

Bună ziua!
Mama are 5 frati. Bunicii sunt decedați de 20 ani. Mama împreună cu o sora doresc sa deschidă succesiunea insa nu dețin nici un act. Toate actele ( certificate de deces titluri de proprietate etc) sunt la un singur frate. Cum trebuie sa procedeze ?
Menționăm ca distanta este problema, întrucât sunt 500 de km pana la a ajunge fizic sa le obțină.
Multumesc !
Pot deschide succesiunea doar pe partea lor ?
Nu. Ca masa succesorala e una.
Când se dezbate o succesiune se dezbate pentru bunurile care au aparținut defunctului, acestea urmând a fi transmise moștenitorilor, în cotele stabilite de lege.
Deci nu se poate dezbate doar"pe partea lor".
Sa le trimita actele prin posta. Sau prin curier special.

angelica82 a scris:

Bună ziua!
Mama are 5 frati. Bunicii sunt decedați de 20 ani. Mama împreună cu o sora doresc sa deschidă succesiunea insa nu dețin nici un act. Toate actele ( certificate de deces titluri de proprietate etc) sunt la un singur frate. Cum trebuie sa procedeze ?
Menționăm ca distanta este problema, întrucât sunt 500 de km pana la a ajunge fizic sa le obțină.
Multumesc !
Pot deschide succesiunea doar pe partea lor ?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Bună ziua!
Cum procedam dacă unul din frati deține certificatele de naștere de căsătorie și de deces ale părinților? Tot acesta are și titlul de proprietate. Nu dorește sa participe la succesiune. Fac cerere pentru aceste acte la primăria din comuna? Iau legătura cu un avocat sa ma ajute ? Cererile sa aibe număr de înregistrare?
Multumesc !

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Sa le trimita actele prin posta. Sau prin curier special.

angelica82 a scris:

Bună ziua!
Mama are 5 frati. Bunicii sunt decedați de 20 ani. Mama împreună cu o sora doresc sa deschidă succesiunea insa nu dețin nici un act. Toate actele ( certificate de deces titluri de proprietate etc) sunt la un singur frate. Cum trebuie sa procedeze ?
Menționăm ca distanta este problema, întrucât sunt 500 de km pana la a ajunge fizic sa le obțină.
Multumesc !
Pot deschide succesiunea doar pe partea lor ?