avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Enel nu mi-a mai emis factura din luna mai
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Enel nu mi-a mai emis factura din luna mai

Buna ziua,

Sunt abonat casnic Enel la energie electrica si gaze naturale.
Problema mea este la energie electrica.
Mie pe acest an mi-a fost emisa o singura factura, in mai.
Am sunat la Enel de nenumarate ori, am facut sesizari peste sesizari.
Mereu mi se spune ca se rezolva dar nu se rezolva nimic.
Pe 27 decembrie 2021 am avut penultima factura emisa.
Urmatoarea a fost in luna mai 2022, iar apoi nimic.
Eu vreau sa schimb furnizorul de energie electrica insa, emitandu-mi facturile in ritmul acesta:
1. Enel imi ingradeste dreptul de a-mi schimba furnizorul pt ca nu am factura pe ultima luna, sa o trimit noului furnizor;
2. Enel ma obliga sa raman clientul lor, pt ca nu pot achita suma a 5-6 facturi odata si trebuie sa esalonez.
Enel a emis, in cazul meu, o singura factura in ultimele aproape 9 luni.

Va rog sa ma sfatuiti pt ca nu mai vreau sa raman ca si client al lor, dar nici nu imi permit sa achit 5-6 luni odata, mai ales ca sunt si lunile de vara.

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:58, 18 Septembrie 2022
Analizati cu atentie contractul de furnizare energie electrica vis-a -vis de obligatiile prestatorului de comunicare factura la termen lunar
Sesizati ofiicial ANRE,ANPC

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in data de 31.05.2023, la 1 an de cand nu mai sunt ... alexandrugiurgea alexandrugiurgea Buna ziua, In data de 31.05.2023, la 1 an de cand nu mai sunt clientul Enel, am primit 1 factura Enel de 7981.63 Lei pt perioada de facturare ... (vezi toată discuția)
Unde se gaseste protocolul sau contractul de colaborate dintre enel si kruck ??? MarianLupescu MarianLupescu Buna ziua. Ca toti abonatii ENEL, detin un contract de furnizare, in care exista obligatii de ambele parti. NICAIAERI in contractul dintre mine si ENEL NU se ... (vezi toată discuția)
Bună seara!!!!am aflat ca sunt client enel pt gaze naturale..contractul ... Paras1 Paras1 Bună seara!!!!Am aflat ca sunt client Enel pt gaze naturale..contractul fiind falsificat...nu am semnat nimic...am cerut originalul de la ei și spun ca nu au ... (vezi toată discuția)