Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua. In urma unui accident de munca am primit un ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua. In urma unui accident de munca am primit un proces ...

Buna ziua. In urma unui accident de munca am primit un proces verbal de constatare a accidentului de munca de la firma angajatoare, unde s-au gasit vinovati de producerea accidentului: in primul rand eu, firma angajatoare cat si firma unde am fost repartizat avand contract de prestari servicii cu firma angajatoare. Doresc sa inaintez actiune in instanta civila pentru daune. Aceste doua firme au sediul social cu adrese/judete diferite, din ce am vazut in lege ar trebui la adresa de domiciliu a paratului, doar ca in cazul de fata este vorba de doi parati cu adrese si judete diferite. Accidentul sa petrecut la firma cu care firma angajatoare a avut contract de prestari servicii. Ma intereseaza sa stiu la care instanta de judecata pot inainta cererea pentru chemare in judecata.
Puteti deschide actiune in judetul unde s-a produs accidentul de munca, impotriva firmei unde s-a produs AM si impotriva firmei angajatoare.