Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poziționare horn/cameră centrala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poziționare horn/cameră centrala

Bună seara,
Avem o anexă la casă (din perete până în gardul despărțitor al vecinului), aceasta este camera de centrală pe lemne, construită după standardele legale, problemă este că vecinul din imediata apropiere are casă cu etaj,iar eu doar pe parter, acoperișul casei lui este trecut peste linia de hotar (câțiva centimetri) , se plânge că fumul de la hornul meu ii intră în casă, pe geamul din mansardă,ce pot face in asemenea caz?
Centrala este poziționată corect oare?
Există vreun temei legal care să mă oblige sa mut camera de centrală?
Trebuie ridicat hornul centralei peste nivelul mansardei vecinului astfel incat fumul si gazele sa se disipeze fara a intra pe geamul mansardei.
Inaltimea se deduce prin calcul facut de un proiectant autorizat (acelasi care a facut proiectul pentru central dvs. cu lemne). Posibil sa fie necesar un ventilator montat la cos.