avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... situatii de restrictii de viteza prevazute strict de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

situatii de restrictii de viteza prevazute strict de codul rutier ...

situatii de restrictii de viteza prevazute strict de codul rutier si neaplicate pe strada (semne de circulatie puse in mod abuziv si interesat, in neconcordanta cu regulamentul de aplicare a OUG195/2002) , care dintre ele sunt de luat in calcul in cazul unei contestatii la un proces verbal de amenda rutiera ?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 06:49, 25 Septembrie 2022
Reveniți cu datele concrete ale problemei.
date concrete.....un semn de circulatie de reducere a vitezei de 50 km/h, pe un drum european inainte de o intersectie dirijata (situatie care nu este stipulata in codul rutier la restrictii de viteza pe drumuri in afara localitatilor), echipaj radar ascuns undeva in zona.....proces verbal trimis prin posta....intrebarea era daca la o eventuala contestatie in instanta a PV este luat in calcul prevederile codului rutier cu privire la semnul de restrictionare a vitezei, pus dupa parerea tuturor in mod abuziv pentru sanctionarea cu buna stiinta a participantilor la trafic......multumesc
Ba e stipulata, dar nu știți dvs. La o eventuala contestație veți descoperi ce semnificație are acel indicator de limitare de viteza.


m-am uitat pe toate situatiile pentru care se limiteaza viteza la 50km/h pe drumuri din afara localitatilor (european...) si nici una nu corespunde realitatii....dar dvs nu prea ati descoperit intrebarea....ati comentat un aspect din relatare....intrebarea era daca codul rutier este "suprem" si in instanta este aplicat in consecinta.....
Păi depuneți plângere contravențională și veți afla. Nu se poate ști dinainte ce va decide un judecător. Și poliția va da un răspuns la plângerea dvs.

anso1 a scris:

m-am uitat pe toate situatiile pentru care se limiteaza viteza la 50km/h pe drumuri din afara localitatilor (european...) si nici una nu corespunde realitatii....dar dvs nu prea ati descoperit intrebarea....ati comentat un aspect din relatare....intrebarea era daca codul rutier este "suprem" si in instanta este aplicat in consecinta.....

Alte discuții în legătură

Limita de viteza pe niste sectoare de drum kir kir Buna ziua. Am o intrebare cu privire la codul rutier intr-o anumita situatie. Se da o localitate la intrarea in localitate pe panoul de anunta intrarea in ... (vezi toată discuția)
104km/h in localitate, sau nu? sebic sebic In timp ce conduceam autoturismul pe DJ 691 in directia Lipova, venind de pe Soseaua de centura a Timisoarei, la circa 800m de intersectia celor doua drumuri, ... (vezi toată discuția)
Contestare pv radar gabrielcostache24 gabrielcostache24 M.a luat radarul cu 84 km/h unde limitarea de viteza era de 50 km/h ( așa mi-a spus polițistul ) dar eu nu am văzut nici un indicator pe sensul meu de mers ... (vezi toată discuția)