Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Limita de viteza pe niste sectoare de drum
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Limita de viteza pe niste sectoare de drum

Buna ziua.
Am o intrebare cu privire la codul rutier intr-o anumita situatie.
Se da o localitate la intrarea in localitate pe panoul de anunta intrarea in localitate avem desenat semnul de restrictie de viteza 60 km/h. la 200 de metri avem un semn obisnuit de restrictie a vitezei 50 km/h si la 10 metri de semnul cu 50 avem o intersectie. Intrebare dupa acea intersectie mergand pe acelasi drum ca si pana la intersectie ce limita de viteza se aplica?

ART. 66
(6) Semnificatia indicatoarelor de interzicere sau de restrictie incepe din dreptul acestora. In lipsa unei semnalizari care sa precizeze lungimea sectorului pe care se aplica reglementarea ori a unor indicatoare care sa anunte sfarsitul interdictiei sau al restrictiei, semnificatia acestor indicatoare inceteaza in intersectia cea mai apropiata. Cand indicatoarele de interzicere sau restrictie sunt instalate impreuna cu indicatorul ce anunta intrarea intr-o localitate, semnificatia lor este valabila pe drumul respectiv pana la intalnirea indicatorului "Iesire din localitate", cu exceptia locurilor unde alte indicatoare dispun altfel.
Raspunsul este simplu, va aflati in localitate, se aplica restrictia de 50 km/h pana la iesirea din localitate in conditiile in care nu mai apar alte indicatoare care sa dispuna altfel.

Daca ati aplica prevederile art. 66 din regulament ar insemna ca in localitate dupa prima intersectie sa va puteti continua drumul conducand cu 120 km/h sau cat duce masina.

OUG195
Art. 49. – (1) Limita maximă de viteză în localităţi este de 50 km/h.
(2) Pe anumite sectoare de drum din interiorul localităţilor, administratorul drumului poate stabili, pentru autovehiculele din categoria A şi B, şi limite de viteză superioare, dar nu mai mult de 80 km/h. Limitele de viteză mai mari de 50 km/h se stabilesc numai cu avizul poliţiei rutiere.

tu posetezi doar sa aduni "aplauze" ?
mai citeste odata art 66 pct. 6

Cand indicatoarele de interzicere sau restrictie sunt instalate impreuna cu indicatorul ce anunta intrarea intr-o localitate, semnificatia lor este valabila pe drumul respectiv pana la intalnirea indicatorului "Iesire din localitate".

asta ce iti spune ? si viteza maxima ce poate fi scrisa pe acest semn este 80 km/h si nu cat duce masina.
kir a scris:

tu posetezi doar sa aduni "aplauze" ?

Cand indicatoarele de interzicere sau restrictie sunt instalate impreuna cu indicatorul ce anunta intrarea intr-o localitate, semnificatia lor este valabila pe drumul respectiv pana la intalnirea indicatorului "Iesire din localitate".

ai dreptate, ma aflam si eu cu treaba pe aici cand puteam sa mai rezolv un careu cu x si 0.:weg:
atunci te sfatuiesc sa respecti primul indicator de la intrarea intr-o localitate privind regimul de viteza si nu le mai baga in seama pe cele privind limitarile de viteza pana la iesirea din localitate.

daca nu ai indicator de restrictie instalat impreuna cu cel de intrare in localitate, cu ce viteza vei circula pana la iesirea din localitate?
iar raspunsul la intrebarea privind postarile este afirmativ.;)
cyan, moderator
cyan a scris:
ai dreptate, ma aflam si eu cu treaba pe aici cand puteam sa mai rezolv un careu cu x si 0.:weg:
atunci te sfatuiesc sa respecti primul indicator de la intrarea intr-o localitate privind regimul de viteza si nu le mai baga in seama pe cele privind limitarile de viteza pana la iesirea din localitate.

daca nu ai indicator de restrictie instalat impreuna cu cel de intrare in localitate, cu ce viteza vei circula pana la iesirea din localitate?
iar raspunsul la intrebarea privind postarile este afirmativ.;)

Legea rutiere defineste niste sectoare de drum, a definit drumurile din localitate ca fiind drumuri cu 0 km/h, a definit drumurile national-europene 100 km/h, a definit drumurile nationale 90 km/h
tu stii pe ce drum te afli cand vezi niste indicatoare ca iti spun ca esti pe respectivul sercotr de drum si poti circula cu viteza data de regulament intre doua semne care te anunta ca intri pe acel sector si care te anunta ca il parasesti. Sa zicem ca esti pe un sector de drum din localitate si ai un semn de restrictie a vitezei de 60 km/h dupa care ai la un moment dat o intersectie unde isi termina actiunea semnul de 60 de km/h si de la acea intersectie mai departe de unde stii cu ce viteza trebuie sa meri ? - tu stii asta fiindca la intrare in localitate ai vazut semnul de intrare si sii ca toate drumurile ai limita de 50 care a fost stabilita.
la fel in legislatie exista un semn rutier, defapt o combinatie de 2 semne:
-semn de restrictie
-semn ce anunta intrarea intr-o localitate
si regulamentul zice: Cand un semn de restrictie este instalat impreuna,pe semnul ce anunta intrarea in localitate acea restrictie este valabila pana la intalnirea indicatorului de iesire din localitate
In acest fel legea a definit un sector de drum clar intre 2 semn (el nu a zis in toata localitatea, el a zis doar pe acel drum intre 2 semne). Deci ai definit clar unde incepe si unde se termina sectorul de drum cu o anume viteza. pe acel sector de drum poti avea o restrictie de 70 sau de 50 sau de 80 care incepe in dreptul semnului si se termina la prima intersectie sau la un semn care il anuleaza si dupa sfarsitul actiunii restrictiei de 50,70 sau 80 cu ce viteza maxima poti sa mergi pe un drum deja DEFINIT la intrarea in localitate ??

ia exemplul orasului Otopeni care la intrare in localitate are instalat indicatorul otopeni si 70 km/h pentru autoturisme unde ai suficiente intersectii dupa care nu este instalat nici un alt indicator de 70 km/h, iar conformu primei postari dupa prima intersectie trebuie sa mergi cu 50 km/h.... deci te mai gandesti inca o data ?
kir a scris:

si regulamentul zice: Cand un semn de restrictie este instalat impreuna,pe semnul ce anunta intrarea in localitate acea restrictie este valabila pana la intalnirea indicatorului de iesire din localitate

kir a scris:

ART. 66
(6) Semnificatia indicatoarelor de interzicere sau de restrictie incepe din dreptul acestora. In lipsa unei semnalizari care sa precizeze lungimea sectorului pe care se aplica reglementarea ori a unor indicatoare care sa anunte sfarsitul interdictiei sau al restrictiei, semnificatia acestor indicatoare inceteaza in intersectia cea mai apropiata. Cand indicatoarele de interzicere sau restrictie sunt instalate impreuna cu indicatorul ce anunta intrarea intr-o localitate, semnificatia lor este valabila pe drumul respectiv pana la intalnirea indicatorului "Iesire din localitate", cu exceptia locurilor unde alte indicatoare dispun altfel.

ai avut un indicator la intrare in localitate cu restrictie de 60 km/h, dupa 200m ai intalnit alt indicator cu restrictie de 50 km/h, dupa prima intersectie inceteaza sfarsitul restrictiei si conduci pana la iesirea din localitate cu restrictia de viteza inscrisa pe indicatorul de la intrarea in localitate.
cred ca explicatia este logica, daca si-ar pierde semnificatia la prima intersectie ar insemna ca poti conduce cu o viteza mai mare decat cea inscrisa pe indicatorul de la intrarea in localitate.

in otopeni ai indicator la intrare cu restrictie de 70 km/h.
se aplica regula din art.66/6: " Cand indicatoarele de interzicere sau restrictie sunt instalate impreuna cu indicatorul ce anunta intrarea intr-o localitate, semnificatia lor este valabila pe drumul respectiv pana la intalnirea indicatorului "Iesire din localitate", cu exceptia locurilor unde alte indicatoare dispun altfel."

trebuie sa faci distinctia intre indicatoarele cu restrictie instalat impreuna cu indicatorul de intrare in localitate si indicatorul de restrictie montat singur.

daca intri intr-o curba periculoasa cu restrictie de viteza la 30-40-50 km/h pe un drum european si nu este semnalizata lungimea sectorului sau sfarsitul restrictiei/restrictiilor, nu exista nicio intersectie cale de 100 km ce faci, astepti sa apara intersectia?

asa ca in localitate trebuie sa respectiata ultima parte a art.66/6 unde precizarile sunt destul de clare, "de unde pana unde" si in caz contrar "unde".