Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept la mostenire - Vaduva cu doi copii facuti cu 2 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept la mostenire - Vaduva cu doi copii facuti cu 2 barbati diferiti

Buna seara!

Fratele meu s-a incurcat cu o femeie divortata care are o fiica din prima casatorie si a facut repede un baiat cu ea. Ea cu burta la gura l-a convins sa scoata acte la starea civila si acum e sotie cu acte in regula. Fratele meu are un apartament cu 3 camere, care este jumatate platit cu bani de la mine si pentru cealalta jumatate a luat un credit de nevoi personale pe cativa ani.
Intrebarea mea este urmatoarea: Daca se intampla ceva cu fratele meu pe neasteptate si moare: are dreptul la apartament numai copilul lui frate-miu sau si ea ca vaduva si dupa ce moare ea, are si fi-sa ei facuta cu fostul barbat drept dupa ma-sa?
getasss, utilizator
Multumesc pentru raspuns!
Deci, sa inteleg, ca decat divortul va putea salva apartamentul baiatului fratelui meu ca sa fie el 100% singurul mostenitor si proprietar fara sa fie nevoit sa imparta cu absolut nimeni altcineva, nici cu ma-sa si nici cu sor-sa vitrega?!

gi-jane2 a scris:

daca divorteaza pana sa moara , fosta sotie nu mosteneste nimic, nu mai e mostenitorul fratelui dvs.
ar fi o idee.

getasss, utilizator
Ați înțeles perfect. Doar divorțul l-ar face unic moștenitor pe nepotul dumneavoastră.
Să nu uităm de tanti cu unealta agricolă, care poate să dea cu coasa într-altă ordine decât aceea pentru care ne facem noi planuri.

Se simte din scris cât de mult o „iubiți” pe cumnata dvs. (apropo, și pentru nepotul dvs. de frate ea este tot ...„mă-sa”).

Există soluții ceva mai bune decât distrugerea prezentului unei familii pentru ...
Da chiar, știți care ar fi cel mai MARE risc pentru nepotul dvs. de frate, în cazul în care (deocamdată/pentru orice eventualite) tatăl lui i-ar lăsa doar un testament? (și ăla ... prost scris, că-n varianta inteligentă riscul tinde spre zero).
O șaisprezecime din valoarea ap.
Atât ar avea (în cel mai rău caz) nepotul dvs. de plătit surorii lui după mamă, la vremea când ar rămâne ei doi ...singuri pe lume.
Desigur, pentru 100% „siguranță”, există și varianta ca fratele dvs. să rămână ... singur de pe acum/divorțat. (și, eventual, doar plătitor de pensie alimentară).

Am vrut să pun niște paie pe foc la acele „discuții în familie”. Și sunt 100% sigură că n-am nimerit de partea dvs.
romascanu, moderator