avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Am certificat de moștenitor eu și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Am certificat de moștenitor eu și mătușa mea. ...

Bună seara. Am certificat de moștenitor eu și mătușa mea. Ce trebuie sa fac dacă nu ne înțelegem ce vrem sa facem cu casa? Eu vreau sa o vând și ea nu vrea
Cel mai recent răspuns: Julia 555 , utilizator 23:49, 25 Septembrie 2022
Buna ziua,
Prin certificatul de mostenitor aveti stabilite cotele indivize.
In caz ca nu va intelegeti, faceti o iesire din indiviziune si apoi fiecare face ce vrea cu "bucatica" lui.
In caz ca este vorba numai de un apartament, care nu este comod partajabil in natura, atunci acesta se va atribui in integralitate unuia dintre mostenitori, urmand ca acesta sa-i despagubeasca pe ceilalti cu o suma de bani (sulta) direct proportionala cu cota indiviza detinuta de fiecare dintre ei.
Este vorba de o casa cu curte și gradina

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Prin certificatul de mostenitor aveti stabilite cotele indivize.
In caz ca nu va intelegeti, faceti o iesire din indiviziune si apoi fiecare face ce vrea cu "bucatica" lui.
In caz ca este vorba numai de un apartament, care nu este comod partajabil in natura, atunci acesta se va atribui in integralitate unuia dintre mostenitori, urmand ca acesta sa-i despagubeasca pe ceilalti cu o suma de bani (sulta) direct proportionala cu cota indiviza detinuta de fiecare dintre ei.

Dacă există neînțelegeri casa se poate împărți între coproprietari, rezultând două loturi distincte, dar doar dacă este posibil.
Dacă nu este posibilă o împărțire în natură (ddin cauză că imobilul nu este comod partajabil), adică nu se pot forma două loturi distincte, casa se va atribui unuia dintre coproprietari, urmând ca cel căruia i s-a atribuit imobilul să plătească o sultă pentru cota celuilalt.
Și trebuie sa chem un expert sa împartă casa în doua părți egale nu?

Adrian ALBU a scris:

Dacă există neînțelegeri casa se poate împărți între coproprietari, rezultând două loturi distincte, dar doar dacă este posibil.
Dacă nu este posibilă o împărțire în natură (ddin cauză că imobilul nu este comod partajabil), adică nu se pot forma două loturi distincte, casa se va atribui unuia dintre coproprietari, urmând ca cel căruia i s-a atribuit imobilul să plătească o sultă pentru cota celuilalt.

Aduceți expert dacăî imobilul se împarte în mod amiabil, printr-un partaj voluntar, la notar. Dacă se face în instanță, expertul va fi desemnat în cadrul procesului.

Alte discuții în legătură

Partaj casa SICLING SICLING Va rog, dati-mi niste sfaturi, cu privire la urmatoarea situatie: detin in coproprietate (mai sunt inca 3 proprietari) o casa in Bucuresti (eu detin 50%). ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune bebelush1900 bebelush1900 Sintem mai multi frati care am mostenit citeva loturi de pamint de la parintii care au decedat. Doi dintre frati nu vor sa participe la iesirea din indiviziune ... (vezi toată discuția)
Unul dintre moștenitori vrea să cumpere părțile celorlalți doi, dar aceștia cer mai mult decât le-ar reveni conform expertizei. ce poate decide instanța în acest caz? vlad69 vlad69 In urma succesiunii dupa ambii parinti, a rezultat o casa de locuit si un teren, la 3 mostenitori.Doi mostenitori au acceptat sa vanda partea lor celui de-al ... (vezi toată discuția)