Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am primit in martie o amenda pentru stationare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am primit in martie o amenda pentru stationare interzisa in orasul ...

Am primit in martie o amenda pentru stationare interzisa in orasul X de la politia locala. In procesul verbal este indicat un cont in care am platit jumatate din minmul amenzii (290 lei). In septembrie am descoperit ca sunt in debit cu suma integrala(580 lei) a amenzii. Mi s-a spus ca in acel cont indicat in pv achita doar locuitorii din orasul X si ca am virat eronat suma de 290 lei.
1. Eu fiind din alta localitate trebuia sa achit in alt cont? Procesul verbal nu indica alt cont pentru locuitorii din alte localitati. Conf art 1 lin legea 203/2018 “ se constituie un cont unic deschis la Trezoreria Statului, destinat încasării amenzilor contravenționale”
2. Mi s-a spus ca se va face o reglare de cont, si se va transmite suma de 290 lei la primaria orasului de resedinta. Care primarie tebuia sa constate ca jumatate din amenda a fost achitata? Cea din orasul X sau cea in care am domiciliul?
3. Ce demers trebuie facut (si unde ) sa imi recunoasca faptul ca am achitat in termen ,jumatate din amenda(290 lei).
Va multumesc,
Trimiteti copie xerox dupa PV de contraventie in care se indica acel cont de plata si dupa chitanta cu care ati platit cu o adresa de inaintare si comentarii catre primarul din localitatea unde vi s-a spus (inteleg ca nu s-a scris) ca nu ati platit si cereti rezolvarea problemei. Invocati OG nr. 27/ 2002 privind petitiile si cereti raspuns scris cu modul de rezolvare si sanctiunile date persoanelor responsabile pentru situatia in care ati fost pus.
Amenzile contraventionale platite se constituie venit la bugetul local al primariei de care apartine contravenientul, in cazul de fata primaria de care apartineti, nu cea a orasului X.
Prin urmare :
1. Da, trebuia sa achitati acei bani in contul primariei de care apartineti.
2. Trebuia sa constate primaria dvs., asa ca primaria orasului X, unde s-au dus banii, trebuie sa-i transmita si banii, si dovada ca ati platit la timp.
3. Niciunul, e treaba intre primarii. Dvs. sa pastrati dovada achitarii si copia PV de contraventie, daca nu se rezolva incurcatura birocratica. Cel mult sa va interesati la aministratia financiara a primariei dvs. daca s-a rezolvat problema. Pastrarea dovezii e buna in cazul in care functionarii publici din cele doua primarii nu se inteleg, gresesc iar, etc. Asta ca sa dovediti in instanta buna dvs. credinta, daca va fi cazul.

MM Brasov a scris:

Am primit in martie o amenda pentru stationare interzisa in orasul X de la politia locala. In procesul verbal este indicat un cont in care am platit jumatate din minmul amenzii (290 lei). In septembrie am descoperit ca sunt in debit cu suma integrala(580 lei) a amenzii. Mi s-a spus ca in acel cont indicat in pv achita doar locuitorii din orasul X si ca am virat eronat suma de 290 lei.
1. Eu fiind din alta localitate trebuia sa achit in alt cont? Procesul verbal nu indica alt cont pentru locuitorii din alte localitati. Conf art 1 lin legea 203/2018 “ se constituie un cont unic deschis la Trezoreria Statului, destinat încasării amenzilor contravenționale”
2. Mi s-a spus ca se va face o reglare de cont, si se va transmite suma de 290 lei la primaria orasului de resedinta. Care primarie tebuia sa constate ca jumatate din amenda a fost achitata? Cea din orasul X sau cea in care am domiciliul?
3. Ce demers trebuie facut (si unde ) sa imi recunoasca faptul ca am achitat in termen ,jumatate din amenda(290 lei).
Va multumesc,

latka, moderator