Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ce se respectă: Hotărârea de Guvern sau Ordinul de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ce se respectă: Hotărârea de Guvern sau Ordinul de ministru ...

Ce se respectă: Hotărârea de Guvern sau Ordinul de ministru (emis la o dată ulterioară H.G.)? Ordinul contrazice H.G.. Mulțumesc!
despre ce e vorba mai precis?
HG din învățământ care prevede că bursele elevilor nu se pot cumula, iar Ordin de ministru emis recent, ulterior HG, permite cumulul.

adriandimitriu a scris:

despre ce e vorba mai precis?

Un ordin de ministru nu poate prevedea altceva decat ce se aproba prin HG. Mai intai trebuie abogata/ modificata HG.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
eu m-am uitat in Lege (Legea Educatiei Nationale) si am constatat ca la art. 82. alin (1^2) scrie asa:
Bursa de ajutor social se poate cumula cu bursa de performanță, cu bursa de merit sau cu bursa de studiu.
Va rog sa aveti in vedere ca aceste lucruri sunt dinamice. e posibil ca HG-ul citat de Dvs sa fie o editie mai veche decat ultimul update de la Lege.