Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, am fost înștiințat de către banca ca am ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, am fost înștiințat de către banca ca am o poprire ...

Buna ziua, am fost înștiințat de către banca ca am o poprire și deja mi s-au retras niște bani de pe cont. Întrebarea mea ar fi, luna viitoare când îmi intra pensia, exista vre-o șansa sa primesc mai puțin cu o treime de la casa de pensii și sa îmi mai oprească și banca încă o treime? Am auzit cazuri și as vrea sa știu cum se procedează intr-o situație de genul. Multumesc!
Da, au mai fost situații. Mergeți la executor și discutați asta.
Buna ziua,

Daca primiti pensia pe contul bancar se opreste 1/3 din pensie, iar dupa incasare trebuie sa solicitati deblocarea sumei ramase.

Daca aveti mai mult de 1 dosar de executare silita (2 sau mai multe popriri) se poate sa va opreasca 1/2 din pensie.

Legat de oprirea in doua locuri:
Va puteti uita pe urmatorul fluturas de pensie daca sunt trecute retineri, daca nu sunt se opreste doar de pe cont.

Andrei1510 a scris:

Buna ziua, am fost înștiințat de către banca ca am o poprire și deja mi s-au retras niște bani de pe cont. Întrebarea mea ar fi, luna viitoare când îmi intra pensia, exista vre-o șansa sa primesc mai puțin cu o treime de la casa de pensii și sa îmi mai oprească și banca încă o treime? Am auzit cazuri și as vrea sa știu cum se procedează intr-o situație de genul. Multumesc!

Multumesc pentru informație, iar dacă se oprește in ambele părți ce se poate face?

nu mai citati inutil mesaje anterioare
gi-jane2, moderator