avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, am fost înștiințat de către banca ca am ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, am fost înștiințat de către banca ca am o poprire ...

Buna ziua, am fost înștiințat de către banca ca am o poprire și deja mi s-au retras niște bani de pe cont. Întrebarea mea ar fi, luna viitoare când îmi intra pensia, exista vre-o șansa sa primesc mai puțin cu o treime de la casa de pensii și sa îmi mai oprească și banca încă o treime? Am auzit cazuri și as vrea sa știu cum se procedează intr-o situație de genul. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Sultzzy , utilizator 14:24, 26 Septembrie 2022
Da, au mai fost situații. Mergeți la executor și discutați asta.
Buna ziua,

Daca primiti pensia pe contul bancar se opreste 1/3 din pensie, iar dupa incasare trebuie sa solicitati deblocarea sumei ramase.

Daca aveti mai mult de 1 dosar de executare silita (2 sau mai multe popriri) se poate sa va opreasca 1/2 din pensie.

Legat de oprirea in doua locuri:
Va puteti uita pe urmatorul fluturas de pensie daca sunt trecute retineri, daca nu sunt se opreste doar de pe cont.


Andrei1510 a scris:

Buna ziua, am fost înștiințat de către banca ca am o poprire și deja mi s-au retras niște bani de pe cont. Întrebarea mea ar fi, luna viitoare când îmi intra pensia, exista vre-o șansa sa primesc mai puțin cu o treime de la casa de pensii și sa îmi mai oprească și banca încă o treime? Am auzit cazuri și as vrea sa știu cum se procedează intr-o situație de genul. Multumesc!

Multumesc pentru informație, iar dacă se oprește in ambele părți ce se poate face?

nu mai citati inutil mesaje anterioare
Ultima modificare: Luni, 26 Septembrie 2022
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire, deblocare cont soaresiluna soaresiluna Buna ziua. Daca am doua popriri pe salariu si de la un alt executor mi s-a facut blocare de card unde imi intra ce ramane din salariu dupa popriri, se poate ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. 2 pensionari au făcut un credit la banca transilvania ... andreearm andreearm Buna ziua. 2 pensionari au făcut un credit la banca Transilvania , au plătit un an apoi nu au mai reușit . Au primit Înștiințare de la recuperatori ca li ... (vezi toată discuția)
Cine incalca legea? roy1958 roy1958 buna ziua,as vrea sa ma lamuriti intr-o problema: sunt pers.cu invaliditate gr.1 si am girat pe cineva la un c.a.r.Acea persoana nu a platit ratele si un ... (vezi toată discuția)