Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmembrare sau iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmembrare sau iesire din indiviziune

Avem un teren intravilan in Ilfov,
Maria are 1/2 din teren, iar pe cealalta jumatate suntem 3 persoane. Eu sunt una din aceste 3 persone. Terenul este mostenire, avem cadastrul pe toata suprafata
Toti vor sa vanda pe un pret foarte mic, doar eu nu sunt de acord, la un capat are o deschidere de 8 m iar la celalalt are o deschidere de 12 m, nu vreau partea fara deschidere, cum mi-au propus....nu vreau sa ma cert dar nu gasesc o cale de intelege si nu sunt de acord sa il facem cadou.
Ei acum ma ameninta ca ma scot din indiviziune sau ca fac dezmembrarea si ca raman cu deschidere de 2 m si ce o sa fac apoi...
Sunt constransa sa vand sau care sunt pasii pe care ii pot urma?
Dandree, utilizator
Dacă prețul este „foarte mic!”, ba chiar „cadou”, înseamnă că valoarea sultelor corespunzătoare cotelor părți ale celorlalți sunt ... așijderea.
Și dacă tot sunt „cadou”, atunci poate vă gândiți să încheiați un act de partaj voluntar, să deveniți dvs. proprietar exclusiv asupra întregii proprietăți și să le plățiți lor sulte.
Sau nu vi se mai par așa de mici sultele, privite din această perspectivă?
romascanu, moderator
Sumele mi se par tot mici dar momentan nu imi permit sa investesc in tot lotul, as putea jumatate dar asta nu ar ajuta cu nimic
Le-am propus un schimb cu un alt teren, cat sa raman cu o bucatica a mea din mai multe terenuri pe care le detinem impreuna dar unchiul meu nu este de acord cu nici o propunere
Nu este de acord nici sa facem drum de servitute pentru a ramane cu partea mea.
Si nu stiu cum altfel sa ajungem la o intelegere

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Dacă prețul este „foarte mic!”, ba chiar „cadou”, înseamnă că valoarea sultelor corespunzătoare cotelor părți ale celorlalți sunt ... așijderea.
Și dacă tot sunt „cadou”, atunci poate vă gândiți să încheiați un act de partaj voluntar, să deveniți dvs. proprietar exclusiv asupra întregii proprietăți și să le plățiți lor sulte.
Sau nu vi se mai par așa de mici sultele, privite din această perspectivă?

țineți seama ca e un teren pe care nu se poate construi, la deschiderile pe care le are, ce sa mai vorbim de drum de servitute.
Dandree a scris:

Le-am propus un schimb cu un alt teren, cat sa raman cu o bucatica a mea din mai multe terenuri pe care le detinem impreuna dar unchiul meu nu este de acord cu nici o propunere

Știți ce presupune, mai exact, un partaj (sau ieșire din indiviziune, cum vreți să-i ziceți)?
Văzând fraza dvs. de mai sus, am serioase îndoieli.

Pentru a putea să ajungeți la o înțelegere, este necesar să să știți: cum stați; cam ce ați putea să vreți; cam care ar fi posibilele variante de împărțeală (cam în ce fel ar împărți judecătorul dacă ar fi să ajungeți în instanță) etc.

Bunăoară, într-o formulare improprie, dar sugestivă, doar un jude ... care nu a dormit prea bine ar fărâmița niște terenuri în felul în care formulați dvs. propunerile. Sunt nerealiste. Și nu, n-am zis că ale celorlalți ar fi mai breze...
Încercați să vă informați (de preferință în cadrul unei consultanțe) cu privire la ce înseamnă, mai exact, un partaj. Altfel riscați să pierdeți enorm, numai pentru că nu știți ce să vreți/cereți.
romascanu, moderator
Daca nu va permiteti sa platiti sulta, sa va plateasca ei la valoarea reala a terenului.
Daca ajungeti in instanta, cereti sa li se atribuie terenul si sa va dea sulta pt cota dvs. Se va evalua terenul prin expertiza.
Sa va taie bucatica si sa v-o dea, nu se posibil.
gi-jane2, moderator