Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara , va rog sa ma lămuriti in următoarea ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara , va rog sa ma lămuriti in următoarea situație ...

Buna seara , va rog sa ma lămuriti in următoarea situație :
Am stat girant unei persoane care acum a decedat și am o proprire pe cont întocmita de către un executor judecătoresc , am fost la dansul și mi-am făcut un angajament de plata și o cerere de deblocare a contului , însă acum mi-au fost virați toți banii din cont către executor (respectiv toată suma restanta ) ce pot sa fac in aceasta situație !? Este banca devină ca a virat banii fără voia mea !? Pot ajunge innapoi in posesia banilor având in vedere ca am făcut o înțelegere de eșalonare cu executorul ? Mulțumesc
Buna ziua,

1. Executorul nu poate decide daca se ridica sau nu poprirea de pe cont fara acordul creditorului, decat in cazul achitarii integrale a datoriei.
2. Sumele de bani care au fost virate catre poprire, daca nu provin din salararii, pensii, indemnizatii crestere copil, etc. pot fii poprite 100%..
3. Banca nu trebuie sa aibe acordul dumneavoastra pentru a retine sumele care nu provin din sursele mentionate la punctul 2.
4.Daca aveti decizia de ridicare a popririi de pe cont in scris de la executor, atunci puteti contacta executorul si banca sa explicati situatia si sa recuperati sumele retinute.

O zi buna!

Magazinul de Credite a scris:

Buna ziua,

1. Executorul nu poate decide daca se ridica sau nu poprirea de pe cont fara acordul creditorului, decat in cazul achitarii integrale a datoriei.
2. Sumele de bani care au fost virate catre poprire, daca nu provin din salararii, pensii, indemnizatii crestere copil, etc. pot fii poprite 100%..
3. Banca nu trebuie sa aibe acordul dumneavoastra pentru a retine sumele care nu provin din sursele mentionate la punctul 2.
4.Daca aveti decizia de ridicare a popririi de pe cont in scris de la executor, atunci puteti contacta executorul si banca sa explicati situatia si sa recuperati sumele retinute.

O zi buna!

Va mulțumesc mult pt răspuns ,
Am sa urmez sfatul dumneavoastră !
O zi buna !