avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara , va rog sa ma lămuriti in următoarea ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara , va rog sa ma lămuriti in următoarea situație ...

Buna seara , va rog sa ma lămuriti in următoarea situație :
Am stat girant unei persoane care acum a decedat și am o proprire pe cont întocmita de către un executor judecătoresc , am fost la dansul și mi-am făcut un angajament de plata și o cerere de deblocare a contului , însă acum mi-au fost virați toți banii din cont către executor (respectiv toată suma restanta ) ce pot sa fac in aceasta situație !? Este banca devină ca a virat banii fără voia mea !? Pot ajunge innapoi in posesia banilor având in vedere ca am făcut o înțelegere de eșalonare cu executorul ? Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: denisaone , utilizator 10:04, 28 Septembrie 2022
Buna ziua,

1. Executorul nu poate decide daca se ridica sau nu poprirea de pe cont fara acordul creditorului, decat in cazul achitarii integrale a datoriei.
2. Sumele de bani care au fost virate catre poprire, daca nu provin din salararii, pensii, indemnizatii crestere copil, etc. pot fii poprite 100%..
3. Banca nu trebuie sa aibe acordul dumneavoastra pentru a retine sumele care nu provin din sursele mentionate la punctul 2.
4.Daca aveti decizia de ridicare a popririi de pe cont in scris de la executor, atunci puteti contacta executorul si banca sa explicati situatia si sa recuperati sumele retinute.

O zi buna!


Magazinul de Credite a scris:

Buna ziua,

1. Executorul nu poate decide daca se ridica sau nu poprirea de pe cont fara acordul creditorului, decat in cazul achitarii integrale a datoriei.
2. Sumele de bani care au fost virate catre poprire, daca nu provin din salararii, pensii, indemnizatii crestere copil, etc. pot fii poprite 100%..
3. Banca nu trebuie sa aibe acordul dumneavoastra pentru a retine sumele care nu provin din sursele mentionate la punctul 2.
4.Daca aveti decizia de ridicare a popririi de pe cont in scris de la executor, atunci puteti contacta executorul si banca sa explicati situatia si sa recuperati sumele retinute.

O zi buna!

Va mulțumesc mult pt răspuns ,
Am sa urmez sfatul dumneavoastră !
O zi buna !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Popriri pe conturi nelyflorea nelyflorea Poate sa-mi spuna cineva daca exista vreun art. in Codul de Procedura Fiscala prin care se prevede ca o poprire instituita de Administratia Fiscala, mai veche ... (vezi toată discuția)
Poprire salariala arabolu arabolu Buna ziua. M-a fost adus la cunostinta ca in urma cererii unui creditor, un executor judecatoresc a pus poprire pe salariu,situatie pe care o accept ca fiind ... (vezi toată discuția)
Proprire cont bancar jeyml jeyml Buna ziua, Sotia are doua rate neplatite, acestea au fost executate silit si acuma are proprire pe contul bancar de la doi executori. Odata ce s-a ... (vezi toată discuția)